برنامه آينده
شنبه های پاک
جشن ولادت امام حسن عسکری (ع)

سخنران :
حجت الاسلام انجوی نژاد

موضوع سخنرانی :
شریعت، طریقت، حقیقت - قسمت دوم

مداح :
ماجد قیم

قاری :
امیرحسین فتحعلی


زمان :
شنبه 97/09/24
ساعت : 19

مکان :
بلوار پاسداران، خیابان شهید آقایی
حسینیه سیدالشهدا(ع)

رهپويان
سه‌شنبه 9 مهر 1392 نسخه چاپی
موضع حجت الاسلام سید محمد انجوی نژاد در خصوص ارتباط با امریکا

بسمه تعالی


*مهلت دادن به یک انسان برای نشان دادن خود از بحثهای عقلانی است. در حال حاضر اظهار نظر راجع به جناب دکتر روحانی خیلی زود است. باید زمان بگذرد تا بشود قضاوتی انجام داد. کما اینکه در مورد جناب دکتر احمدی نژاد هم تا چند سال تعریف و تمجید می کردیم.
اگر چند سال پیش هم اشتباه می‌کردیم الان نمی کنیم، مثلا اگر چند سال پیش کسی رفتاری انجام داده و الان گفته می‌شود که تناقض وجود دارد باید دانست که این فرد در طی این چند سال بزرگ شده است و با دو ماه پیش خود فرق می‌کند.

لذا برای رفتارهای جناب روحانی که در چارچوب نظام و قانون اساسی است باید تعریف و تمجید صورت گیرد. کما اینکه در سخنرانی شنبه شب هم عرض کردم سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل سخنرانی از نوع روحانیت و همراه با مشورت بوده است.

سخنرانی از مقدمه فلسفی و قوی ای برخوردار بود که به قول کارشناسان غربی نه مانند جناب احمدی نژاد بود و نه مانند جناب خاتمی. صحبت ها مانند صحبت های مقام معظم رهبری (مدظله) بود. دقیقاً مشخص بود که چقدر از مقام معظم رهبری مشورت گرفته شده.
ادبیات، جملات و عبارات همان ادبیات، جملات و عبارات رهبری بود. به گونه ای که اسرائیل گفت: از ادبیات به کار رفته پریشان شدیم، نه ناراحت و عصبانی!! و چون ادبیات قوی، مدبرانه و حکیمانه بود آمریکا را در موضع انفعال قرار داد.

مهمترین قسمت سفر هیئت ریاست جمهوری به امریکا، همین سخنرانی بود که چند میلیارد انسان و تعداد زیادی از رؤسای جمهور به جز اسرائیل که خود را مضحکه کرد، شنوای آن بودند.

در این جلسه نسبت به هیچ کدام از موضع های قبل ایران نه تنها کوتاهی ای دیده نشد بلکه حکیمانه‌تر، قوی‌تر، فلسفی‌تر و آخوندی تر گفته شد.
جای تشکر فراوانی از سخنرانی جناب دکتر روحانی وجود دارد.

*یکی از مباحثی که وجود دارد مطالب قانون اساسی است. فارغ از سخنان امام (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله) قوانین قانون اساسی توسط رئیس جمهور چه به رهبری معتقد باشد چه معتقد نباشد باید به آن عمل کند. یکی از این موارد ارتباط با آمریکا است.
ارتباط با آمریکا در خلاصه وظایف ریاست جمهوری به تنهایی لحاظ نشده است، جزء مصالح نظام است. مجلس در آن دخیل است و از همه بیشتر رهبری در تصمیم گیری نسبت به آن دخیل است. فرمانِ رهبر قانونی ولایت فقیهی جمهوری اسلامی این بوده است که اگر بنا به ارتباطی باشد رهبر تصمیم می گیرد، در این مسئله حکم حکومتی وجود دارد.
قانون اساسی حکم حکومتی را تایید کرده و رئیس جمهور هم به این قانون اساسی قسم یاد کرده است. بنابراین در اینجا ما مطالبه داریم.
در سازمان ملل عالی بودند، در بحث انتصابات زیاد به ما ربطی ندارد، در ارتباط با کشورهایی چون روسیه، انگلیس و آلمان که هر کدام یک استراژی و دکترین خاصی دارند، اما در بحث ارتباط با آمریکا باید بسیار تأمل کنیم.
اولاً نظر اول و آخر طبق قانون اساسی و حکم، با مقام معظم رهبری ( مدظله) است. اگر در این بین هم ارتباطاتی برقرار می شود، باید این ارتباطات کاملا شفاف سازی گردد و هر آنچه که گفته شده را به صورت روشن بیان کنند.
این بحث نحوه‌ي ارتباط است.
اما ارتباط با آمریکا بحث جداگانه ای است.

جدا از فرمایشات امام (ره) و مقام معظم رهبری (مد ظله) از نظر عقل سیاسی ارتباط با آمریکا بصورت مطلق به صلاح ما است یا نه، موضوعی است که باید جدا بر روی آن بحث شود.

از اسلام و روایات ائمه (ع) گذشته، از نظر عقلی ما به عنوان یک کشور اگر بخواهیم با امریکا ارتباط برقرار کنیم، در حالیکه اعتقادمان بر این است که امریکا، یقیناً شیطان اکبر است و مصداق آیه شریفه " فاتبعه الشیطان " که یک سری از انسانها وجود دارند که شیطان از آنها پیروی می کند؛ این ارتباط عقلانی است؟!
( منظور از امریکا، ملت امریکا نیست. امریکای اوباما، امریکای سازمان ملل و امریکای اسرائیل است. )

بنابراین اینکه ارتباط با امریکا عقلانی است یا خیر، یکی از موضوعاتی است که باید به آن پرداخته شود.
شاید عده ای از متفکرین بر این امر قائل باشند که در ارتباط با امریکا محاسنی وجود دارد (کسی قائل به این نیست که ارتباط با امریکا سود مطلق است) و کسی مثل بنده هم قائل بر این باشد که ارتباط با امریکا، مطلقاً برای ما سودی ندارد. یک سمیناری بگذاریم و هر دو طرف وارد بحث شوند.
بنده اعتقاد دارم ارتباط با امریکا مطلقاً ضرر است، ( ممکن است شرایط تغییر کند و شخص دیگری غیر از اوباما بر سر کار آید و بشود با آن به تعامل رسید. ) ولی با مواضع فعلی امریکا، ارتباط با آن مطلقا ضرر است. نه ضرر برای ارزشهای ما، ضرر برای اقتصاد، فرهنگ، عزت، ابهت ما. البته ناگفته نماند از نظر ما اسرائیل ماهیتاً وجود ندارد.

در آن جلسه معتقدین به وجود داشتن محاسنی در ارتباط با امریکا صحبت کنند، شاید ما هم قانع شدیم.
هرچقدر ما به این موجود نزدیک می شویم، خطرناکتر است.

زمانی می گفتند رابطه گرگ و گوسفند، مطلقاً ضرر است. ما اعتقاد نداریم ما گوسفندیم و آنها گرگ. ما بر این معتقدیم که ارتباط با شیطان مطلقاً ضرر است.
نزدیک شدن به سیستم حکومتی ای که این حکومت جنایتکاری، ددمنشی، دروغگویی و نفاق را در حد اعلی، نهادینه و قانونی مرتکب می شود و جان انسانها برایش ارزشی ندارد، از نظر امثال بنده مطلقاً ضرر است. اصلاً نباید گوشی را برداریم.

در قضیه انفجار کانون، بی بی سی زنگ زد و میخواست درباره انفجار صحبت کند، یکی از دوستان گوشی را برداشت، به من گفت: چه بگویم؟! گفتم قطع کن، اصلاً نباید گوشی را برمیداشتی.
رادیو فردا به خودم زنگ زد، اصلاً برنداشتم. برای اینکه اینها حتی از " الو گفتن" تو، سوءاستفاده می کنند، دو تا برداشت هم از این الو گفتن می کنند و نشر میدهند.

این اعتقاد ماست که بنده هیچگونه سودی بر این تیمی که در امریکا حاکم است نمی بینم و مسالمت یک چیز کاملاً محال است.
بنابراین به نظر من، در این تماس تلفنی، اصلاً نباید گوشی را برمیداشتند . فعلاً این تنشها بابت برداشتن گوشی است. هنوز هم معلوم نیست چی گفته شده یا نشده. گوشی را نباید روی شیطان برداشت.
ممکن است عده ای معتقد باشند که گوشی را برداریم و مسالمت داشته باشیم که در این باره باید بحث کنیم.
مقام معظم رهبری(مد ظله) راجع به محمد مرسی فرمودند: من به ایشان گفتم که شما باید فریاد نابودی اسرائیل را سر دهید، و نباید در مقابل امریکا کوتاه بیایید. امریکا به کسانی که در مقابلش کوتاه بیایند، خیانت می کند. اگر از اول مرگ بر اسرائیل گفته بودید و در مقابل امریکا نرمش به خرج نمی دادید، هنوز رئیس جمهور بودید.
مسالمت با شیطان بی معناست، ما نمی توانیم از شیطان امتیاز بگیریم.

ارتباط با امریکا هم از نظر ما، اینطوری است. شاید اعتقاد من خشک و متعصبانه باشد، بحثی نداریم. یک جلسه می گذاریم و عالمانه صحبت می کنیم.

بنده تفکر و نگاه دکتر عباسی در ارتباط با امریکا را خیلی قبول دارم. دعوتش می کنیم، دو تا طرف صحبت کنند و ما هم استفاده کنیم.
از نظر استراتژیک و دکترین نظام، در ارتباط با امریکا هیچ حسنی وجود ندارد.  

احتمال دارد مقام معظم رهبری ( مدظله ) در این هفته موضع گیری کنند. در این موضع گیری ممکن است حمایت کنند. در اینجا اتفاقی که رخ میدهد این است که بلافاصله نظر بنده تغییر می کند، چرا که به قانون اساسی مقید هستم.
شاید مقام معظم رهبری ( مدظله ) بفرمایند، خودمان گفتیم گوشی را بردارند. چون یک بار چنین اتفاقی افتاد، دانشجویان بایت یک قضیه ای موضع گیری کردن، بعد حضرت آقا ( مدظله ) فرمودند: من خودم گفتم.

کمی صبر و تحمل داشته باشید. دیشب تماس گرفتند، صبح اظهار نظر نکنید.

من راجع به تماس تلفنی اظهارنظر نکردم، گفتم به نظر من بر طبق قانون اساسی، در ارتباط با شیطان اکبر هیچ حُسنی وجود ندارد.
اگر رهبری تأیید کردند، ما دوباره به چارچوب قانون اساسی برمی گردیم. می گوییم مصلحتی در این ماجرا بوده و ما داریم در این اُتِللو مهره می چینیم.

در قضیه مک فارلین هم همین داستان بود. در این قضیه یک ارتباط این مدلی برقرار شد، یکدفعه فهمیدند اتللو را ایران چیده و چنان ورق برگشت که مجلسی ها رئیس جمهور امریکا را توبیخ کردند.
پس ما اشراف کامل بر سیاستهای نظام نداریم. اما اینکه بگوییم حتماً و حتماً موقع تماس و گوشی برداشتن آقا در جریان بودند، این موضوع اثبات شده نیست.
در ثانی اگر قرار باشد قضیه مک فارلین‌ای هم در کار باشد، فردا اطلاعیه نمی دهند، بقول معروف این سازی که می‌زنند، بعداً صدا می کند.
 بنابراین در ارتباط با امریکا، موضع مجموعه ما این است:
1-    مطالبات ما از جناب آقای دکتر روحانی در چارچوب قانون اساسی باشد.

2-    سیاستهای کلی نظام، من جمله ارتباطات با خودِ مقام معظم رهبری ( مدظله ) است.
3-    از نظر من، در حال حاضر، ارتباط با شیطان اکبر مطلقاً ضرر است.
4-    در سمیناری که قرار است گذاشته شود مدافعین دفاع کنند و مخالفین هم مواضع خودشان را اعلام نمایند.
5-    ممکن است یک سیاست پیچیده و سازمان دهی شده ای هم پشت این داستان وجود داشته باشد.

بنده نسبت به اینکه آقای روحانی یک تنه به خط نمی زنند، اعتقاد دارم چون ایشان اهل مشورت هستند.
این پنج موضوع در کنار همدیگر، یک پروژه را تشکیل میدهند که این پروژه باید به یک نتیجه ای برسد.

یکشنبه 7/7/92

کانال تلگرام رهپویان
 آدم: وااااا مگه سیاست پیچیده و سازمان دهی شده بد بود که منتشر نکردید؟ اتفاقاً وسعت دید آقا سید رو میرسونه که شما از درکش عاجزید. کلا هر چیز وسیعی ناراحتتون میکنه.
پنجشنبه 25 مهر 1392
 گمنام: سلام خوب بود ولی اینجای حرف سیدکه مابه انتصابات زیاد کار نداریم نقد دارم
سه‌شنبه 23 مهر 1392
 آدم: اون سیاست پیچیده و سازمان دهی شده رو خوب اومدید. احسنت
دوشنبه 22 مهر 1392
 میرزا محمد: درود بر روحانی درود بر خاتمی زنده باد اصلاحات
یکشنبه 21 مهر 1392
 میثم: سمینار که فرمودید،کی هست؟
چهارشنبه 17 مهر 1392
 محمد: با سلام منم با همسفر کربلا موافقم
یکشنبه 14 مهر 1392
 panther: سلام
ممنونم از موضع گیری جنابعالی.
تردید هایی خودم نسبت به همین داستان داشتم ولی منتظر نظر شما هم بودم.
ایشالا حظور دکتر عباسی بتونه شفاف سازی داشته باشه نسبت به این داستان.
یا علی
پنجشنبه 11 مهر 1392
 .: ارتباط با امريكا در هر حالتي شر مطلق است اما ظاهرا سياست نظام مبتني بر «مذاكره» و نه ارتباط با آمريكاست. اگر مذاكرات دقيقا مطابق با منويات شخص مقام معظم رهبري باشد قطعا موفقيت عزتمندانه اي خواهيم داشت. حالا اگر عده اي از دولتمردان اين وسط زيرآبي بروند و براي دشمن خوش رقصي كنند سوء استفاده و لوث كردن تاكتيك هاي نظام است.
پنجشنبه 11 مهر 1392
 علی کشاورز: سلام.عالی بود.دست شما درد نکنه.
چهارشنبه 10 مهر 1392
 همسفر کربلا : با سلام و خسته نباشید و زیارت قبول به حاج آقا انجوی سخنانتان جالب بود و عاقلانه با اینکه به آقای روحانی رای ندادم ولی باید گفت بهتر از احمدی نژاد در سازمان ملل صحبت کرد اگر تا آخرش هم گوش به حرف آقا باشند خیلی خوب هست
چهارشنبه 10 مهر 1392
 روزبه ؟: اي كاش صوتش رو هم ميگذاشتيد .
سه‌شنبه 9 مهر 1392
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات