برنامه آينده
 برنامه‌های آتی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
رهپويانچهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 نسخه چاپی
متن سخنرانی جلوه های خدایی ماه رجب - شب دوم اعتکاف 95/2/3
این خصوصیت خدای ماه رجب است که در این ماه ضریب نفوذش را به شدت بالا می برد. لذا کسانی که در این ماه توسل می کنند، تاثیری که از این توسل می گیرند، از ماه رمضان خیلی بیشتر است.

یا انیس
سخنرانی حجت الاسلام سید محمد انجوی نژاد
موضوع: جلوه های خدایی ماه رجب
شب دوم اعتکاف
95/2/3

◄ عناوین اصلی که در این سخنرانی به آن پرداخته شده:
» خدای ماه رجب با خدای ماه رمضان متفاوت است.
» ضریب نفوذ خدا در ماه رجب، بسیار بالاست.
» دعای رجب ما را به سلامت معنوی می رساند.
» از عظمت خداوند چیزی کم نمی شود.
»‌ خدا بنده اش را به زمین نمی زند!

» خدای ماه رجب با خدای ماه رمضان متفاوت است.
خداوند تبارک و تعالی در عرصه ها، برهه ها و حالات مختلف زندگی ما جلوه های مختلفی دارد، من جمله در ماه رجب که با دعای رجبیه خدایی معرفی می شود که این خدا جلوه هایش با جلوه های رمضانی خدا هم فرق دارد. بعضی وقت ها خدا یک دعای رجب در اعتکاف قسمت کسی بکند، بخواند و بیرون برود، اینقدر تأثیر و نفوذ دارد که می تواند برای یک سال آدم را نگه دارد. فضای صحبت در مورد سلامت معنوی بود، که البته نه حال من خیلی مناسب جدی صحبت کردن است نه حال شما.

دیشب که از شهر سیاهی ها و از وسط این همه غبار گناه اینجا آمده بودی، انقدر پاک بودی، امروز که روزه گرفتی و پاکِ پاکِ پاک و راحت اینجا نشسته ای، یک تلنگر لازم دارد که این دل ها به خدا وصل شود، این حالت را خیلی راحت می شود دید!

بارها این را در مناسبت های مختلف گفته ام، زمان جنگ یکی از چیزهایی که در نماز اتفاق می افتاد گریه بود. الله اکبر، بسم الله الرحمن الرحیم، امام جماعت دارد نماز می خواند، به ایاک نعبد و ایاک نستعین که می رسید، صدای هق هق بلند می شد! بعد که جنگ تمام شد، گریه در نماز را دیگر ندیدم. من ندیدم، یعنی توفیق نداشتم تا اعتکاف.

دیدم برای ما که برخی اوقات نیاز است یک ساعت و نیم فیلم پخش شود، دو ساعت منبر بروند، چهار ساعت مداحی کنند که قلبمان رقّتی پیدا کند و قطره اشکی بیاید، در اعتکاف مکبّر می گوید الله اکبر، ملّت گریه می کنند! این ماحصل این است که قدرت اعتکاف، ماه رجب و ایام البیض اینقدر قوی است که آدم ها را در یک روز از قساوت قلبی به رقت قلبی می رساند، به گونه ای که خودش هم نمی فهمد!

خیلی از اوقات من و شما در زندگی دعوایمان می شود. با خودم می گویم چه آدم بیخودی بودم که مناجات رجبیه می خواندم، اعتکاف می رفتم، در جمکران چه نمازی خواندم، که چه اتفاقی بیفتد؟! خدایی که به ما اعتنایی نمی کند، چرا انقدر برایش مایه بگذاریم؟! در آن لحظه با خودمان فکر می کنیم که من دیگر آدم قبلی نیستم! آن معنویت قبلی مربوط به زمان بچگی های من بوده. پانزده، هفده سالم بود و جو مرا گرفته بود!

» ضریب نفوذ خدا در ماه رجب، بسیار بالاست.

کسی را سراغ دارم که در 22 سالگی رفته، 35 سالگی برگشته. بعد فکر می کند دیگر آدم قبلی نمی شود! یک دفعه در فشار اعتکاف دارد دعای رجبیه می خواند و شانه هایش می لرزد! خودش هم تعجب می کند! این خصوصیت خدای ماه رجب است که در این ماه ضریب نفوذش را به شدت بالا می برد. لذا کسانی که در این ماه توسل می کنند، تاثیری که از این توسل می گیرند، از ماه رمضان خیلی بیشتر است.

مثلا کسی سی سال با خدا قهر است، حالا که آشتی کرده مثل همان سی سال پیش است و همان رقّت را دارد. خیلی از مواقع اهل بیت(ع)، بزرگان و علما، به ما گفته اند همه قدر رمضان را می دانند، کسی ماه رجب را به حساب نمی آورد! آن هایی که بیرون از مسجد می روند می بینند که زندگی کاملا در جریان است. یعنی این ماه با ماه قبلی برای عموم مردم، هیچ تفاوتی ندارد.

این ها مزه خدای ماه رجب را می فهمند؟ همه منتظر دعای "اللهم رب شهر رمضان" هستند، در  رمضان تغییرات کل زندگی دیده می شود، در محرم و صفر هم دیده می شود، اما در ماه رجب مردم دارند یک چیزهایی را می بازند. شنبه قبل از اعتکاف گفتم کسانی که می گویند توفیق نداریم سه روز بیاییم، یک روز بیا بمان! دو ساعت بمان! برای اینکه مزه خدای اعتکاف که بر قلوب نفوذ می کند، خیلی ضریب نفوذش بالاست.

شاید برخی به این فکر کنند که اصلا فکرش را نمی کردم که از نماز جماعت خوشم بیاید! همیشه دنبال روحانی بودیم که تندتر بخواند. خیلی از ما در اعتکاف به این می رسیم که می شود آدم از نماز خوشش بیاید. از تعقیب نماز و مناجات خوشش بیاید. فکر نمی کردیم از بدخوابی و بیخوابی خوشمان بیاید، ولی دیدیم می شود!

ضریب نفوذ خدا در ماه رجب انقدر بالا می رود که آدم احساس می کند دنیا زیر پاهایش قرار دارد، کوچک شده است و هیچ چیز دنیا برای آدم جواب نمی دهد.

» دعای رجب ما را به سلامت معنوی می رساند.
ببینید مناجات رجب چگونه ما را به سلامت معنوی می رساند؟
- یا من ارجوه لکل خیر.
وقتی به ماه رجب وارد می شوی، خدا به شما یاد می دهد که هر چه قدر رو داری دو برابرش کن! الان زبان حال معتکفین هستم. امیدی که در این ماه به تو دارم این است که تمام خیر را از تو می خواهم.

- و آمن سخطه عند کل شر.
و تمام شر را نمی خواهم.
یا ولی العافیة اسئلک العافیة، عافیة الدین و الدنیا و الاخره، این دعا، سیستم این ماه است! همه آن ها را می خواهم.
- اعطنی بمسئلتی ایاک جمیع خیر الدنیا و جمیع خیر الاخرة. و اصرف عنی بمسئلتی ایاک جمیع شر الدنیا و شر الاخرة.

» از عظمت خداوند چیزی کم نمی شود.
این روایت امام صادق(ع) را خیلی دوست دارم. فرشته ها به خدا می گویند این بنده ات، خطر از کنار گوشش گذشت. امروز می خواست گناه کند، یک دفعه مرگ را دید! بعد چقدر شکر کرد، در نماز ظهرش اشک ریخت. دیدی چقدر عالی بود؟
امروز صبح همین خطر از کنار گوش بنده دیگر گذشت، ندید! نه شکر کرد، نه توبه کرد، نه نمازش را خواند. راحت دارد می گردد! به او نشان بده می خواستم آبرویت را ببرم، اما نبردم تا قدر بداند! به او نشان بده می خواستی ورشکست شوی، من نجاتت دادم، تا قدر بداند!
- خداوند می گوید: برای چه قدر بداند؟
- برای اینکه شکر کند.
- خداوند می فرماید: بنده ام می ترسد.
- باید شکر کند.
- خداوند می فرماید: نمی خواهد!
- در خانه ات نمی آید، فکر می کند شانس آورده!
- بگذار فکر کند. از عظمت ما چیزی کم نمی شود.

»‌ خدا بنده اش را به زمین نمی زند!
وقتی شما با بچه کوچک کشتی می گیری، شما را به زمین می زند، سینه شما را به خاک می مالد و با افتخار می گوید او را زدم! شما هم لذت می بری؟ مگر زمین خورن از دست بچه هم لذت دارد؟! بله، کوچک است، بگذار دلش خوش باشد که من را زمین زده!
بر دامن کبریایی ما هیچ گردی از حسرت نمی نشیند! بگذار به همکلاسی اش بگوید بیچاره رفتی اعتکاف، ما که نماز هم نخواندیم، روز به روز هم اوضاعمان بهتر است. خدایا چرا اینگونه است؟! می گوید پُر روست! فرشته ها می گویند: او را به زمین بزن! خدا می گوید: خدا بنده اش را به زمین نمی زند!

هر جا احساس می کنی ارتباط برقرار نمی کنی، گوش نکن. این حرف ها را از کشکول شیخ بهایی در نیاورده ام.
- خداوند به حضرت یونس گفت: چرا نفرین کردی؟!
- گفت: دشمن تو بودند!
- خداوند فرمود: دشمن من بودند، دشمن تو که نبودند! تو چرا نفرین کردی؟!
- گفت: خدایا داشتند در زمین فساد می کردند.
- فرمود: تو بنده های گنهکار من را به زمین زدی و شکستی! نگفتی بنده من است؟!

کسی دلش می آید قربان این خدا نرود؟!


کانال تلگرام رهپویان
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات