برنامه آينده
شنبه های پاک
مراسم سالروز تخریب
قبور ائمه بقیع(ع)

سخنران :
حجت الاسلام انجوی نژاد

مداح :
حجت الاسلام احمدی

زمان :
شنبه ۲ تیرماه
همراه با نماز مغرب و عشاء

مکان‌ :
بلوار پاسداران، زرهی،
خیابان شهید آقایی،
حسینیه سیدالشهداء(ع)
رهپويان
یکشنبه 25 مهر 1395 نسخه چاپی
متن سخنرانی انسان 250 ساله - قسمت هشتم - 95/7/18
امام صادق(ع) می فرماید: اگر خواستید از حکمت استفاده کنید، بدانید قلب و امتی که در آن بذر شهوت کاشته شده باشد، حکمت نمی پذیرد. وقتی كه جامعه شهوانی شد، هیچ چیزی جواب نمی دهد.

یا انیس
سخنرانی حجت الاسلام انجوی نژاد
موضوع: انسان 250 ساله - قسمت هشتم
محرم 1395

◄ عناوین اصلی که در این سخنرانی به آن پرداخته شده:
» بیماری امام سجاد(ع)، فقط مربوط به جریان کربلا و مصلحت خدا بوده است.
» جهاد حكمی است كه امام باید دستور بدهد.
»‌ نمی شود گفت حاکمی ظالم باشد و هیچ سودی برای مملکت نداشته باشد.
» قلب و امتی که در آن بذر شهوت کاشته شده باشد، حکمت نمی پذیرد.
» دشمن اگر ببیند مردم دست از اعتقادشان بر نمی دارند، چه می کند؟
» نتیجه سطحی شدن هیئت چیست؟
» شیعیان زمان امام سجاد(ع)، چگونه بودند؟
» زمان امام سجاد(ع) و امام باقر(ع)، بهترین فرصت برای تدوین اندیشه اسلامی بود.
»‌ صحیفه سجادیه داروخانه معنوی است.
»‌ صحیفه سجادیه در بین جامعه اسلامی ضریب نفوذ دارد.
» آدم خوب خریدار دارد.
» امام سجاد(ع) با صحیفه، مردم را به سمت اصول و فروع دین کشاند.
» تعریف امام از منظر امام سجاد(ع) چیست؟
»‌ آیا هدف از دین، فقط امنیت و رفاه و اقتصاد است؟
» امامت و زمامداری یعنی یك مجری در رأس كار، مدیریت كند و جامعه ای را بر مبنای سعادت بچیند.
» جزء احوالات بزرگان تاریخ اسلام این بوده که ارتباطشان را با قرآن، نهج البلاغه و صحیفه قطع نمی کردند.
» حسرت می خورم بچه شیعه ای هجده ساله باشد و یک بار صحیفه را نخوانده باشد!

در كتاب انسان ٢٥٠ ساله در بقایای كربلا كه به صورت مقتل و روضه می گذرند و در حقیقت سعی در این است كه شرایط زمان و عملكرد امامان به صورت كلی برسی شود.

» بیماری امام سجاد(ع)، فقط مربوط به جریان کربلا و مصلحت خدا بوده است.
بحث امام بیمار را زیاد شنیده اید، سال های زیادی است علماء راجع به این كلمه و توطئه ای كه در پشت این كلمه بود كه امام زین العابدین(ع) را یك انسان دائم البیمار و ضعیف فرض می كردند، كاملا روشن شده و می گذریم.

بحث بیماری ایشان فقط مخصوص همان دو، سه شبی است كه به عاشورا متصل بود. در حقیقت مصلحتی بود كه به شدت بیمار باشند. حتی توان تكان خوردن هم نداشتند و به همین دلیل وقتی می خواستند مقتل را یا صحنه معركه را نگاه كنند، به خانم زینب(س) می گفتند عمه جان پرده را كنار بزن. یعنی نمی توانستند حتی بلند شوند و پرده را كنار بزنند.

یك مصلحتی است برای حفظ امام، یعنی هیچ چیزی در آن نیست الا اینكه امامی باید حفظ می شد كه مسیر امامت و ولایت را ادامه دهد و امام بیماری در كار نیست و ایشان مثل بقیه امامان و مردم، انسان رشید و سالمی بوده اند و مثل بقیه مردم، برخی اوقات هم مریض می شدند.

◄ شرایط اجتماعی:

به دوره ای كه در آن قرار دارند می رسیم؛ این جوان انقلابی و رشید، یك قسمت از زندگیشان به مصلحت خدا مریض و در بستر بودند.
بعد از قضیه یزید و عاشورا، یك رعب بسیار بسیار خوفناكی در جامعه اسلامی حاكم بود. یعنی گربه را دم حجله كشته بودند، نسل كشی كردند و جنایاتی را مرتكب شدند كه برای همه درس عبرتی باشد كه اگر كسی بخواهد خلاف كند، ما از هیچ چیزی ابا نداریم!

در دستور العملی كه راجع به انقلاب، از داخل مملكت برای شاه فرستاده بودند، گفته بودند ما در 15 انقلاب یك حركت انتحاری كردیم، وسط جاده بیعت كنندگان با امام زدیم و ١٥٠٠ نفر را كشتیم! 30، 40 میلیون جمعیت خوابید. برای انقلاب ٥٧ هم باید همین كار را بكنیم. فاجعه ١٧شهریور در میدان ژاله (میدان شهدا)، با همین انگیزه بود كه بعد در خاطرات سفیر آمریكا می گوید كه به شاه گفتیم این كار را نكن، الان سال ٤٢ نیست، ٥٧ است! این كار مسبوق به سابقه است.

» جهاد حكمی است كه امام باید دستور بدهد.

حاكمان برای اینكه بتوانند حرف خود را به كرسی بنشانند، می گویند یك دندان خیلی مرتبی نشان می دهیم، بعد عقب می كشیم و بعد آرام آرام به مفاهمه می رسیم. كما اینكه یزید بعد از این قضیه، حاكمی را بر مدینه گمارد كه این جوان كم تجربه، خیلی ملایم و اهل گفتمان و مهربانی بود. حتی این حاكم بی تجربه، بزرگان تشیع را جمع كرد و گفت: اختلافات تمام شد، یك جنگی كردند، از دو طرف عده ای كشته شدند، اگر از سپاه اباعبدالله(ع) ٧٠ نفر كشته شده اند، از سپاه یزید بالای ٣٠٠،٤٠٠ نفر كشته شده اند.

تا چه زمانی می خواهید این كینه را ادامه دهید؟! این بزرگان تشیع، بدون رضایت امام سجاد(ع) به شام رفتند! گفتند با یزید دیداری داشته باشیم و یك بحثی و تمامش كنیم! این انتقام جویی و خون خواهی و كینه شما، ماحصلی ندارد الا نفرت بین این دو طایفه. جنگ بین بنی هاشم و بنی امیه را تمام كنیم. یزید هم نفری صد هزار درهم انعام داد.

اتفاقی كه افتاد چه بود؟ آن جا که رفتند، دیدند آن چیزهایی كه حسین بن علی(ع) در مورد یزید می گفت، خیلی بدتر است! این آدم اصلا دین ندارد، یك آدم می خوارِ زن گسارِ میمون بازِ كثیفِ نماز نخوان! دیدند یزید کاملا تعطیل است! هیچ نگفتند، صد هزار درهم را گرفتند و با این پول در مدینه سپاه تشكیل دادند. یكی از ضربات بزرگ به تشیع، در این تاریخ رقم خورد! گروهی به نام توّابین بدون اجازه امام سجاد(ع) دست به یك كار انتحاری زدند، چون جهاد حكمی است كه امام باید دستور بدهد. اگر امام و ولی حکم داد، جهاد می کنی، حکم ندا نباید جلوتر از امام جهاد کنی.

عبدالله ابن حنظله وقتی که توابین را جمع کرد، خُلّص شیعیان را دم تیغ برد. اتفاقی که افتاد عبدالله ابن مسرف که مسرف را به این دلیل به او می گویند که خیلی در جنایت اسراف کرد، به سمت مدینه آمد و محاصره کرد و اولین کسی را که به قول خودش سراغش رفت که ریشه فتنه را بزند، علی بن حسین(ع) بود.

امام سجاد(ع) خیلی آرام و ملایم گفتند اصلا تحت نظر من و به دستور من نبوده، و این فتنه را از شیعه دور کردند، که اگر در این جنایاتی که اتفاق افتاد، امام کوتاه نمی آمد، نسل شیعه برای همیشه از بین رفته بود، یعنی دفن می شد. کاری که توابین کردند این بود که باقی مانده شیعیان را کشف کردند، خیلی مهم است، تعدادی در کربلا بودند، تعدادی عرضه اش را نداشتند و کوتاه آمدند و نرفتند، بعد کار به مقتل عاشورا رسید، آن بی عُرضه های خَلّص شیعه هم بالا آمدند.

این ها را کشف کردند و جلوی تیغ بنی امیه چیدند! یعنی دقیقا کاری که امام سجاد(ع) می خواست نشود، یعنی برای سازمان دهی دوباره، نیاز به یک اوقات فراغت داریم، آرام و زیر زمینی کارهایمان را شروع به انجام دادن کنیم.

در این مدت هم یزید به درک واصل شد. معاویة بن یزید سر کار آمد، انسان بسیار خوبی بود. یکی، دو ماه هم تحمل کرد و گفت: این حکومت کار من نیست. من به دنبال عبادت هستم، این حکومت حق علی بن حسین(ع) است و مروان حکومت را در دست گرفت. مروان هم دو سال عمر کرد. همچنان که امام سجاد(ع) سرکار است، نوبت به عبد الملک بن مروان رسید که فقیه ترین و عالم ترین و مدبر ترین و با سیاست ترین حاکم بنی امیه بود.

»‌ نمی شود گفت حاکمی ظالم باشد و هیچ سودی برای مملکت نداشته باشد.

یعنی بعد از واقعه کربلا این از همه زرنگ تر بود، از ابوسفیان و معاویه هم بالاتر بود، بی راه نگفته ایم. چنان اقتداری داشت که این اقتدار، سودش هم به مملکت اسلامی رسید. نمی شود گفت حاکمی ظالم باشد و هیچ سودی برای مملکت نداشته باشد. حداقلش این بود که سفرای اسلامی وقت و فرصت پیدا کردند که جاهای مختلف، اسلام حقیقی را تبیین و تشریح کنند. شروع کرد مرزها را تثبیت کردن، کاری بود که باید می شد و اگر امام سجاد(ع) جلوی این کار یک سدی ایجاد می کرد، این کار باید می شد.

این از کارهای خوبش بود، امام این جا سکوت کردند، اما بعضی وقت ها با ملایمت، همراهی و بعضی وقت ها تند می شدند. یعنی امام مروان را انسانی مدیر و مدبر و منطقی می دید، بعضی جاها تند می شد که مروان افسار را پاره نکند، چون به هرحال زاتا جنایت کار بودند و خلیفه مسلمین نبودند، شاه بودند.

هم زمان مختار قیام کرد. مقام معظم رهبری(مد ظله) در کتاب اشاره می کنند، امام سجاد(ع) یا راضی نبود که گفت: از این کار مختار راضی نیستم یا تقیه ای بود که لطمه ای به این سمت وارد نشود که از این دو حال خارج نیست، چون در روایت داریم که بعضی از اعمالی که مختار انجام می داد، امام سجاد(ع) دعا می کرد. مثلا دعا می کردند که خدا پدر کسی که حرمله را کشت بیامرزد، خدا رحم کند به کسی که انتقام خون حسین بن علی(ع) را از عمر سعد گرفت.

در قیام مختار، نه تنها جمله ای که بر مبنای رضایت امام سجاد(ع) نداریم، بلکه جمله ای داریم که من اصلا راضی نیستم! حضرت آقا(حفظه الله) در کتاب اشاره می کنند ممکن است این جمله امام سجاد(ع) تقیه بوده،‌ چون کل شیعه در خطر قرار می گرفتند، به هر حال مختار قابل دعا کردن است.

بنی امیه کنار نشست و دو دشمن به جان هم افتادند؛ زبیر و مختار هم دیگر را نابود کردند. بعد آن، افردای که از زبیریان ماندند به وسیله پسر مالک نابود شدند. از آل زبیر بعد از این دو جنگ و این دو سردار شیعی، چیزی نماند که بتواند در برابر بنی امیه مقاومت کند. آل زبیر تحلیل رفته و کوچک شده بعد از دو جنگ، آماده بود با یک حمله بنی امیه کارشان تمام شود که همین هم شد. باقی مانده آل زبیر، در اینجا از تاریخ محو شد.

لذا، این اتفاقات خارج از سیاست یک امام است، امام مدبر این گونه بازی نمی کند. روی مرکز جهان اسلام، کار فرهنگی خیلی قوی ایجاد شده بود. به طوری که مکه مرکز صادر کننده عیاش و رقاصه های درجه یک بود! یکی از این عیاش ها از دنیا فت، مکه یک پارچه سیاه پوش شد و مردم عزاداری می کردند! مکه که مرکز جهان اسلام بود، مرکز عیش و رقاصه ها شده بود!

» قلب و امتی که در آن بذر شهوت کاشته شده باشد، حکمت نمی پذیرد.

امام صادق(ع) می فرماید: اگر خواستید از حکمت استفاده کنید، بدانید قلب و امتی که در آن بذر شهوت کاشته شده باشد، حکمت نمی پذیرد. وقتی كه جامعه شهوانی شد، هیچ چیزی جواب نمی دهد. نتیجه در مكه و مدینه چه شد؟ اعتقادات به شدت سست و خرافی شد. بعضی از چیزهایی كه اعراب جاهلی قبل از اسلام به آن می خندیدند، جزء دین اسلام قرار دادند. روایات عجیب و غریب، صحابه ساختگی، روایت های جعلی به وجود آمد و اعتقادات مردم به شدت سست شد. مردمی كه اعتقاداتشان سست می شود، یعنی عمق اعتقادات كم می شود، ولو اینكه سطح اعتقادات زیاد بشود، این مردم اصلا قابلیت حكمت پذیری ندارند.

» دشمن اگر ببیند مردم دست از اعتقادشان بر نمی دارند، چه می کند؟
اگر یك جایی دشمن دید مردم ما دست از اعتقاداتشان بر نمی دارند، یك نقشه شماره دو دارد که می گوید به اعتقادات دست نزنید، سطحی اش كنید. چقدر كار كردند که دهه محرم را از ایران بگیرند، نشد! چه كار كنیم؟ سطحی اش كنید، كاری كنید كه دهه در حد كفی بیاید و برود! یعنی قبل و بعد از دهه خیلی اتفاقی نیفتد. چه کار کنیم؟ معرفت را از او بگیرید. بعضی می گویند چرا اینقدر رهبری و مراجع به هیئت گیر می دهند؟ دلیل گیر همان اتفاقی است كه سر قرآن افتاد كه مدرسه ١٥٠٠ نفری حافظ قرآن در عربستان، با در كنار قرار گرفتن اسرائیل، احساس نمی كنند كار بدی كرده اند! بروید در قبال امام حسین(ع) و هیئت هم، همین کار را بکنید! سطحی كنید، یعنی كاری كنید كه عمق نداشته باشد، مردم به این که ما حسینی هستیم راضی بشوند، هر کس هم هر کاری می خواهد بکند.

» نتیجه سطحی شدن هیئت چیست؟
وقتی سطحی شد فراگیر می شود، و وقتی فراگیر شد، مردم از این كه به سراغ عمق بروند، خیلی راغب نیستند. مثلا اگر زمانی قرار بود در یك شهری دهه محرم جایی برود که خوب باشد، بیست جا پیدا می شد. الان بیست هزار تا شده است. وقتی بیست هزار تا می شود، تولیت سخت می شود، و وقتی تولیت سخت شد، دشمن می تواند روی هزار تا كار كند، وقتی روی این هزار تا كار كرد، با همین هزار تا می شود سطح توسل را كاملا بالا آورد، باز كرد و عمقش را كم كرد، خیلی راحت!

» شیعیان زمان امام سجاد(ع)، چگونه بودند؟
اتفاقی كه زمان امام سجاد(ع) افتاد این بود که همه می گفتند مسلمانیم، شیعه ایم. امام كدام شیعه؟ شیعه ای كه عمق ندارد. همه می گفتند پیرو امیرالمومنین(ع) هستیم. حضرت زینب(س) فرمودند: آنقدر در توهم ایمان به سر بردید كه باورتان شده! انگار متوجه نیستید پسر فاطمه(س) را كشته اید! مواظب باشید بحث توسل سطحی نشود، چه كار كنیم؟ منبر را بگیریم، معارف را بگیریم و ...، آرام آرام استحاله ای اتفاق می افتد، كسی دیگر خیلی اذیت نمی شود از این که بعضی از صحنه ها را در تشكیلات توسل ببیند.

بگذارید سطحی بشود كه همه بیایند، دو شب پیش گفتم چقدر خوب است كه همه می آیند، عالی است به چه شرطی؟ اتفاقا دشمن این كار را كرده، ما باید حسن استفاده را بكنیم و شروع كنیم به عمق دادن. آن ها، همه را در سطح سفیر می فرستند تا پخش بشود، عمقش را كم، و به سطحش اضافه کند، ما هم سفیر بفرستیم عمقش را زیاد كنیم. آن ها سطح را زیاد كردند، ما عمق را زیاد می كنیم.

نمونه اتفاقات زمان امام سجاد(ع) که توسط اهل بیت(ع) تعدیل شد، در آخرالزمان هم می افتد، یعنی سطح دین زیاد می شود، اعتقادات پوشالی می شود، خرافات در اوج قرار می گیرد و توسل ها معنی خرافی و غلوّی قرار می گیرد.

◄ در این شرایط، موضع امام چیست؟
در زمانی كه بر منابر نشستند، هر چه از دهنشان در می آمد به نام دین جلوه دادند و گفتند دین این است و مستحبات و مكروهات زیادی اختراع كردند و حرام و حلال ها را عوض و بدل كردند.

» زمان امام سجاد(ع) و امام باقر(ع)، بهترین فرصت برای تدوین اندیشه اسلامی بود.
امام سجاد(ع) دید زمانی كه با قیام ابا عبد الله(ع) جهان دارد به فرزند امام حسین(ع) نگاه می كند و تحت توجه است، الان بهترین فرصت این است كه هیچ صحبتی نكنیم و اندیشه اسلامی را تدوین كنیم. این تدوین در دوره امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) پیش رفت و به امام صادق(ع) رسید كه مكتب جعفری كاملِ كامل تشریح شد. بعد، این دو بزرگوار دیدند شرایط مناسب نیست، گفتند غیر عقلانی است ما به حكومت فكر كنیم.

فعلا حكومت به دست بنی امیه است، ما دو نفر فقط و فقط برای دو بحث، امامت می كنیم:
١) تدوین اندیشه.
لذا هیچ گزگی به حکومت داده نمی شد كه این ها كارشان دنبال حكومت رفتن و سیاست است و اصلا بنا نداشته اند زیر زمینی یا رو زمینی حكومت اسلامی را احیا كنند. شرایط را مناسب حكومت اسلامی و احیای آن نمی دیدند. آیا مبارزه با حاكم ظالم، تكلیف است یا نه؟ بله. چه كسی باید تكلیف را مشخص كند؟ ١) امام. ٢) عقل.

خیلی وقت ها در جنگ های نظامی، یك گردان یا گروهان عقب می نشیند. می گوید بالاخره این جا را از دست می دهیم، عقب می نشینیم و تجدید قوا می كنیم و به خط می زنیم. عقب نشینی برای خواستن حكومت، در زمان امام سجاد(ع)و امام باقر(ع) اتفاق افتاد.

٢) یک دفعه امام سجاد(ع)، زین العابدین و سیدالساجدین شد یعنی بازگشت به سوی حقیقت و خدا.

صحیفه سجادیه مقدمه قیام حسین(ع)است، یعنی چه؟ قیام قبل بوده، صحیفه بعد آمده است! یعنی اگر قرار باشد دوباره قیامی حسینی اتفاق بیفتد، با این جامعه امروز امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) نمی شود! باید یك صحیفه سجادیه ای بیاید كه جامعه ای را به درجه ای از رشد اخلاقی برساند، بعد از جهاد و شهادت صحبت كنیم.

»‌ صحیفه سجادیه داروخانه معنوی است.
صحیفه سجادیه در بین آثار اهل بیت(س) به داروخانه معنوی شهرت دارد. صحیفه سجادیه رسما برای تك تك سجایا و رذایل اخلاقی، بدون جا افتادگی نسخه دارد. نه در جهان تشیع، نه در جهان عرب و نه در جهان اسلام، الان به زبان های مختلف و با جرح و تعدیلی كه با دین خودشان تنظیم شود، دارند در مناجات نامه های ادیان مختلف از صحیفه استفاده می كنند.

"الهی البستنی الخطایا ثوب مذلتی" برای توبه، به اسلام اختصاص ندارد، یعنی زردشتی هم می تواند با این جمله با خدا صحبت كند. ادبیات صحیفه سجادیه، ادبیات صحبت و مناجات یك مخلوق با خالق است، فارغ از این كه مخلوق مسلمان باشد، همه می توانند استفاده كنند. این ادبیات در هر دین توحیدی، مشترك است.

»‌ صحیفه سجادیه در بین جامعه اسلامی ضریب نفوذ دارد.

حضرت آیت الله فاطمی نیا نقل می كردند در هواپیما با یكی از علمای الازهر مصر با هم، همراه بودیم. می خواستیم برویم، صحیفه را در آوردم و نگاه كردم.
- پرسید: این چیست؟
- گفتم: صحیفه سجادیه.
- گفت:مال كیست؟
- گفتم: مال علی بن حسین(ع).
صحیفه را از ما گرفت، نگاه كرد و دیگر به من نداد! در این غرق شده بود! یك خط می خواند، سرش را بالا می كرد و می گفت: "سبحان الله، لا اله الا الله، الحمدلله"!

جمله ای كه به من در ارتباط با صحیفه سجادیه گفت این بود: من به شدت ناراحتم كه چرا در هفتاد سالگی باید این كتاب را ببینم! در بین جامعه اسلامی ضریب نفوذ دارد. امام این صحیفه را می خواندند، قرائت می كردند، مردم می شنیدند و توبه می كردند. دست به دست می گشت، اغلب مردم آن زمان سواد نداشتند، حفظ می كردند. همین بساط امروز که به نام هیئت و توسل نام گذاری شده، از این زمان شكل گرفت.

» آدم خوب خریدار دارد.
یاران امام صحیفه را با نوای خوش می خواندند، الهی العفو می گفتند، گریه می كردند.  زمان امام سجاد(ع)، هیئت راه افتاد. به عنوان ركن و هسته مقاومت جامعه شیعی كه این هسته را طوری درست كردند كه ١٤٠٠- ١٥٠٠سال، دست نخورده است! اصلا سیاسی صحبت نمی كند، حتی در دعا برای مرزداران که دعا می کند، منظور مرزداران بنی امیه است و می گوید: مرزداران اسلامی. مرزدار می شنود و می گوید: مال كیست؟ مال علی بن حسین(ع). یك كتاب دعایی است كه ایشان با خدا مناجات كرده اند. ایشان آدم خوبی است، دائم در نماز و سجده است، آدم خوب خریدار دارد.

دعای دیگری که در کتاب از امام سجاد(ع) نقل می شود، این است: "ایها الناس"، یعنی مردم در آن برهه در یك درجه ای هستند كه خیلی نمی شود صدایشان زد: "ایها المومنین"!


مردم، "اتقوا الله و اعلموا انكم الیه راجعون". "معاد".

تقوای الهی بورزید، بدانید كه به سمت خدا برمی گردید. یك دفعه معاد را در ذهن مردم می آورد. تأمل می كند، با آن نَفَس، با آن صدای حزین، با آن تأثیر، با آن بینش امامت، مردم را متوجه می كند كه می دانید دارید چه كار می كنید، گمان كرده اید تمام شده؟ زندگیتان همین است؟

- "الا و ان اول ما یسالانک عن ربک الذی کنت تعبده". "توحید".

بدان، اول چیزی كه در قیامت از تو سوال می كنند این است که چه خدایی را می پرستیدی؟
با مناجات اصول دین را باز می كند.

- "و عن نبیک الذی ارسل الیک". "نبوت".
پیامبرت كه بود؟ از كدام طایفه بود؟ چه كاره آقا می شود؟ چه كسی مستحق تر است كه از پیامبر بگوید؟ مردم با مناجات دارند به سمت نبوت می روند.

- "و عن دینک الذی کنت تدین به".

دین، اسلام، چیست؟ این چه اسلامی است؟ "شیر بی یال و دم و اشكم كه دید / این چنین شیری خدا هم نافرید!" احكام چه شد؟ فروع چه شد؟ اصول چه شد؟ خلیفه ما كه مسلمان است چه دارد؟ در خاطرات كتاب نوشته اند؛ گفت: به خاطر یك زن رقاصه، اذان نگویید تا من به برسم! نیم ساعت اذان نگفتند. گفتند خدا اذان گفته! گفتند نه، این باید اذان بگوید!

- "و عن کتابک الذی کنت تتلوه".
این همه آیه كجاست؟ این آیه ها در حكومت اسلامی كجاست؟ در اصحاب حكومت اسلامی كجاست؟ در زمامدارتان كجاست؟ در مردم كجاست؟ در كوچه و بازار چه شد؟

» تعریف امام از منظر امام سجاد(ع) چیست؟

- " و عن إمامک الذی کنت تتولاه".
این جا، امام را معرفی می كند و می گوید آیا گمانتان این است كه امام و زمامدار حكومت اسلامی، فقط تولیت اقتصاد و امنیت شما را دارد؟ وقتی می خواهید راجع به مروان و معاویه و یزید قضاوت كنید كه آیا این شخص فرمانروا و خلیفه خوبی برای جامعه اسلامی است، گزینه هایتان چیست؟

آیا امامت و حاكم جامعه اسلامی غیر از اقتصاد و رفاه و امنیت، نباید گزینه دیگری در ذهنش باشد؟ راجع به دین، نباید عملكردی داشته باشد و اگر یك روزی شیطان در لباس انسان آمد و امنیت و رفاه را برای تو تأمین كرد و شرط گذاشت كه اسم دین را نیاور، بنظر شما این می تواند امام باشد؟؟ چند ده سال روی جامعه اسلامی كار كردند كه توقعتان از زمامدارتان رفاه و امنیت باشد، ارتش خوبی داشته باشد، بتواند جلوی تعدی و تجاوز دشمن را بگیرد و سیاست های اقتصادی خوبی داشته باشد كه بتواند رفاه را در جامعه حاكم كند.

»‌ آیا هدف از دین، فقط امنیت و رفاه و اقتصاد است؟
امام سجاد(ع) به باز كردن هدف از دین شروع كردند که اگر قرار بود اقتصاد و دفاع و امنیت باشد، خدا به جای قرآن، جزوه نظامی و اقتصادی می داد، پس این همه صحبت از سعادت برای چیست؟؟!


و اگر هدف دین بود كه شما را فقط فقط برای آخرت آماده كند، این همه تناقض های سیاست های رفاه آلود و امنیت آلود با دین را باید چه كار كرد؟ قابل جمع نیست، یعنی نمی شود گفت خدا دین را برای زندگی شخصی آورد كه بهشت بروی، ولی حكومت و زمامداری را كاری نداشته باشی. او امنیت و رفاه را تأمین كند كه شما چه كار كنی؟ که در مسجد دینداری داشته باشی؟ اصلا با عقل جور در نمی آید! برای این كه قسمت زیادی از دین، به همین ها می پردازد.

قسمت زیادی از دین در اقتصاد و این که حق نداری فاصله بین فقر و غنایت این گونه باشد، دخالت می كند. قسمت زیادی از دین در زمامداری دخالت می كند، حق نداری در مقابل ظالم پول بگیری و ساكت باشی! حق نداری پا روی شانه مظلوم بگذاری و احساس رفاه كنی!

بعضی از طراحان داخل، از نمونه آمریكایی طرح، بومی سازی كرده اند. دو نفر از سربازان مدافع حرم زیر یك ساحل گذاشته اند، در حالی كه زخمی هستند وخون از بدنشان می رود، ساحل را گرفته اند كه ساحل سر جایش بماند. روی ساحل هم بچه با پدر و مادر سفره انداخته اند، نشسته اند، بازی می كنند و صدایشان هم در نمی آید!

جزء عكس های مشهور آمریكاست؛ ارتش آمریكا را زیر پوست شهر آمریكایی نشان می دهد در حالی كه دارند می جنگند، خون و جان می دهند، در شهر آب از آب تكان نمی خورد! جامعه ای که ارتشی داشته باشد كه شهر را نگهدارد و تو آن بالا راحت باش و كاری نداشته باش، جامعه آمریکایی است.

آقای غیب پرور تا وقتی خوب است كه به سوریه برود و بجنگد، اگر در زندگی داخلی ما دخالت کردند، دیگر دخالت است! از نظر دین، دستاوردهای اسلام باید در كف جامعه پاسداری شود.

نظامی خوب كسی است كه آن طرف مرزها بجنگد، این جا آب در دلمان تكان نخورد. آمریكایی توجیه می كند؛ سرویس زیادی كه به سربازانش می دهد و می گوید اگر این ها مالیاتشان كمتر است، اگر این ها برای اتوبوس نباید در صف بایستند، اگر این ها سهمیه بلیط هواپیما دارند، اگر این ها زن و بچه هایشان بدون نوبت می توانند به شهر بازی بروند، اگر این ها درجه بالاتری از رفاه نسبت به جامعه دارند به این دلایل است و جامعه آمریكایی، جامعه غربی  هم قانع می شود.

در جامعه ما حقوق كه نمی دهند، امكانات بیشتر هم که نیست، ساعت كاری هم که صد برابر است، تازه می گویند چه كار به ارزش های ما داری، برو بجنگ، برای ما سپر شو، كاری هم نداشته باش ما این جا چه كار می كنیم!

» امامت و زمامداری یعنی یك مجری در رأس كار، مدیریت كند و جامعه ای را بر مبنای سعادت بچیند.

امام سجاد(ع) در دعای مرزداران می فرماید: وظیفه مرزداران، حفاظت از دستاوردهای حكومت اسلامی است، نه حفاظت از مرزهای زمینی حكومت اسلامی. (این قسمت برداشت بنده است).

امامت به  این معنا نیست كه یك كسی بیاید رئیس جمهور شما شود و رفاه و امنیت را برای شما بیاورد. از نظر دین اسلام امامت و زمامداری و خلیفه گری آن است كه یك مجری در رأس كار، مدیریت كند و جامعه ای را بر مبنای سعادت بچیند. سعادت یعنی میزانی غیر مسرفانه از رفاه و امنیت، بعلاوه امنیت اخلاقی و سعادت اخروی. برای امامت به مردم، چهار گزینه معرفی كردند.

در دوران مروان، مردم داشتند راضی می شدند. حضرت آقا(حفظه الله) فرمودند: مدبرترین حاكم بنی امیه بود، با این سیاست، امام سجاد(ع) مجبور بود مردم را به سمت اخلاق و مفهوم واقعی امامت سوق بدهد.

» جزء احوالات بزرگان تاریخ اسلام این بوده که ارتباطشان را با قرآن، نهج البلاغه و صحیفه قطع نمی کردند.
امشب جزء فرصت هایی است که بتوانیم به خاطر امام سجاد(ع)، با صحیفه دوست تر باشیم. برخی از فرازهای صحیفه را حفظ کنیم حتی اگر شده فارسی آن را، گرچه که می دانید متن عربی چون سخن معصوم است، حلاوت بیشتری دارد.

هر چند وقت یک بار نگاهی به صحیفه بیندازیم. جزء احوالات بزرگان تاریخ اسلام این بوده که ارتباطشان را با سه کتاب قطع نمی کردند: 1- قرآن. 2- نهج البلاغه. 3- صحیفه سجادیه. بعدها مفاتیح هم اضافه شد که جزء حتمی کتابخانه های بچه شیعه هاست، اما خدا نکند اضافه شدن مفاتیح، قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را به حاشیه برده باشد!

مفاتیح الجنان در صورتی خیلی ارزشمند است که قرآن، نهج البلاغه و صحیفه ات سر جایش باشد. این که عده ای از دین و کتاب های دینی، نه قرآن، نه نهج البلاغه و نه صحیفه را مطالعه می کنند، فقط مفاتیح را مطالعه می کنند، دارند گام چهارم را می بردارند! هنوز سه گام اول را برنداشته اند.

» حسرت می خورم بچه شیعه ای هجده ساله باشد و یک بار صحیفه را نخوانده باشد!

سیستمی که نهج البلاغه دارد، یعنی یک دور بازخوانی انسانیت و خلقت و اخلاق رفتاری و زمامداری و رعیت و ... . صحیفه تک تک محاسن و معایب نفس ما را عریان می کند و در مقابل ما به نمایش می گذارد و برای تقویت محاسن و محو معاصی راهکار می دهد و برای توبه و بازگشت امید می دهد، هیچ جا مانند صحیفه نیامده است.

واقعا حسرت می خورم بچه شیعه ای هجده ساله باشد و یک بار صحیفه را نخوانده باشد! چون در بیست سالگی می خواند و می گوید چقدر این دعا در هجده سالگی به دردم می خورد! فهرستش را نگاه کنید، انتخاب کنید، با تأمل و سر فرصت بخوانید.


کانال تلگرام رهپویان
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات