سه‌شنبه 18 آبان 1395 نسخه چاپی
متن سخنرانی انسان 250 ساله - قسمت چهاردهم - 95/8/15
کظم، مقدمه وحدت است. جامعه اسلامی به خود داری، نیاز دارد. افرادی می توانند امت اسلامی را تشکیل دهند که بتوانند بر نفس و عصبیت خود غلبه داشته باشند. یعنی شخص بتواند عصبیت، غیرت و نفسانیتش را کنترل کند و جهت بدهد.

یا انیس
سخنرانی حجت الاسلام انجوی نژاد
موضوع: انسان 250 ساله - قسمت چهاردهم
95/8/15


◄ عناوین اصلی که در این سخنرانی به آن پرداخته شده:

» خلفای زمان امام کاظم(علیه السلام)، از جبارترین و مقتدرترین خلفای عباسی بوده اند.
» وقتی جنگ و دعوا زیاد شود، ظلم خودش را نشان نمی دهد.
» دو کار برجسته امام کاظم(علیه السلام)، کاری است که همیشه جزء وظایف مسلمین است!
» افرادی می توانند امت اسلامی را تشکیل دهند که بتوانند بر نفس و عصبیت خود غلبه کنند.
» کظم، مقدمه وحدت است.
» در آخر الزمان، قوای الهی و قوای شیطانی داریم.
» چرا مقام معظم رهبری(مد ظله)، بر قضیه هم دلی تاکید می کنند؟؟
» چه زمانی وسوسه اتفاق می افتد؟
» شیطان، در آخر الزمان به قطره قطره گناه کردن اکتفا نمی کند!
» عصبیت و هوای نفس، باعث رخنه می شوند.
» یکی از نشانه های نزدیک شدن ظهور، چیست؟
» امام کاظم(علیه السلام) طرفداران خودش را به تمکین قوانین حکومت عباسی سفارش می کرد.
» رخنه، به میزان کنترل ما به اعصابمان و مصلحت ها بر می گردد.
» عده ای نانشان در مخالفت کردن است، چون یاد نگرفته اند اثباتی کار کنند.
» کظم یعنی دیدگاهی که نقاط مثبت را تشخیص دهد.
» دو مشکل بزرگ شرک در بحث زاد و ولد چیست؟
» تربیت دست خداوندست.
» اربعین یعنی شخص راه برود، آدم شود!
» باید شرک را از ذهنت بیرون کنی، نه این که مملکت را رها کنی!
» اغلب نوابغ کسانی هستند که محرومیت خانوادگی دارند.
» اربعین غیر از وظیفه عبادی، وظیفه سیاسی هم هست.
» از بچگی در خون عراقی ها هست که هر کاری می توانند برای خدمت به زائر امام حسین(علیه السلام) بکنند.
» سهم نظام ما در تظاهرات سیاسی اربعین چیست؟
» در این سفر، هر چه تحمل می کنید یا کفاره است، یا درجه محسوب می شود.


» خلفای زمان امام کاظم(علیه السلام)، از جبارترین و مقتدرترین خلفای عباسی بوده اند.
در بحث کتاب انسان 250 ساله به دوران امام کاظم(علیه السلام)رسیدیم. نگاهی تاریخی به این دوره شده که چهار خلیفه از جبارترین و مقتدرترین خلفای عباسی با امامت امام کاظم(علیه السلام)هم دوره بوده اند. این دوران، دوران تعویض حکومتی هم بوده، یعنی عباسیون هم به جان هم افتاده بودند و بلاد اسلامی داستان عجیب و وضعیت بحرانی داشته است.

مملکت اسلامی آن قدر بزرگ بود که زمانی ابری از بالای سر هارون الرشید رد شد، به ابر گفت: ایرادی ندارد این جا نباری! هر جا بباری، جزء حکومت من است. لذا چرخاندن چنین حکومت بزرگی و خلیفه گری این همه زمین، خیلی سخت بوده، در کنارش دعوا و شورش هم وجود داشته است.

» وقتی جنگ و دعوا زیاد شود، ظلم خودش را نشان نمی دهد.

وقتی جنگ و دعوا زیاد شود، ظلم خیلی خودش را نشان نمی دهد. مثلا دوست داری کسی را بکشی. کجا؟ در شیراز، سال هزار و سیصد و نود و پنج. باید داستانی ترتیب بدهی و برنامه ریزی کنی تا بتوانی این آدم را به گونه ای که کسی متوجه نشود، بکشی. اما اگر جنگ بشود و اطراف شیراز دشمن باشد، در این اوضاع اتفاقات خیلی بدی می افتد. لذا یکی از مواردی که امام کاظم(علیه السلام) خیلی دقت کرد، این بود که در این اوضاع دعوا، کسی باقی مانده اسلام ناب و تشیع را زیر آب نکند.

بحث تقیه در زمان امام کاظم(علیه السلام) خیلی جدی تر شد، در رابطه با امام سجاد(علیه السلام)، امام باقر(علیه السلام) و بعد از آن ها امام رضا(علیه السلام) جرأت نمی کردند که برای کشتن یک امام علنی شمشیر بکشند، حتی برای کشتن امام حسین(علیه السلام) هم جرأتی وجود نداشت، فتوا پشت این قضیه بود که چنین کاری کردند. در زمان امام کاظم(علیه السلام) آنقدر اوضاع به ریخته بود که چهار بار خواستند امام را گردن بزنند. هر بار به لطایفی امام خودش را نجات داد و می دانید که طولانی ترین زمان زندانی بودن در بین اهل بیت(علیهم السلام) مربوط به ایشان می شود و آخر هم در زندان به شهادت رسید.

» دو کار برجسته امام کاظم(علیه السلام)، کاری است که همیشه جزء وظایف مسلمین است!
دو کار برجسته ای که امام کاظم(علیه السلام) در این شرایط انجام دادند، دو کاری است که همیشه جزء وظایف مسلمین است! اگر بخواهیم بگوییم این انسان 250 ساله در زمان امام حسین(علیه السلام)، در زمان امام مجتبی(علیه السلام) یا در زمان امام صادق(علیه السلام) کاری انجام داده که در طول تاریخ قابل الگو گرفتن نیست مگر در برهه هایی از زمان، دو کار امام کاظم(علیه السلام) در تمام طول تاریخ، باید انجام شود.

1- کظم.
» افرادی می توانند امت اسلامی را تشکیل دهند که بتوانند بر نفس و عصبیت خود غلبه کنند.
اولین کاری که امام با آن مشهور شد، بحث کظم بود. جامعه اسلامی به خود داری، نیاز دارد. افرادی می توانند امت اسلامی را تشکیل دهند که بتوانند بر نفس و عصبیت خود غلبه داشته باشند. یعنی شخص بتواند عصبیت، غیرت و نفسانیتش را کنترل کند و جهت بدهد. چیزی که آنقدر در رفتار امام کاظم(علیه السلام) مشهود بود، که به کاظم مشهور شد.

» کظم، مقدمه وحدت است.

امام این را نشان می داد، می گفت اگر من امام شما هستم، امروز امت اسلامی به این مورد نیاز دارد. کظم، مقدمه وحدت است. دو سه هفته پیش یا دهه محرم، خاطره ای تعریف کردم که باز هم برایم پیش آمد، یکی با یکی از دوستان اهل سنت بحثی داشتیم، گفتم چیزی که شما می گویی درست. گفت یعنی چه؟! گفتم یعنی من از فقهم کوتاه می آیم. اگر می گویید این کار ما شرک است، چشم دیگر انجام نمی دهیم. حالا، بسم الله الرحمن الرحیم، نظرت راجع به اسرائیل چیست؟؟

وهابیت از نظر فقهی با ما مشکل دارد، هر چه شما بگویید قبول است، همان طور که شما می گویید نماز می خوانیم، توسل هم نمی کنیم. "تَعَالَوْا إِلى كَلِمَةٍ سَوَآءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ"؛ الان می خواهیم کلمه ای که بین ما مشترک است را انتخاب کنیم. آیا ما و شما می توانیم راجع به آمریکا و اسرائیل و تکفیریون، کلمه ای انتخاب کنیم؟ بسم الله.

همین کاری که الان دارد در عراق اتفاق می افتد. وضعیتی که حضرت آیت الله سیستانی به عنوان بزرگ ترین مرجع فعلی عراق حاکم کرده اند، دقیقا همین است. یعنی می گویند الان وقت کظم است. آن زمان هم، همین بود. برخی اوقات در زمان امام کاظم(علیه السلام) کظم با تقیه همراه بود.

» در آخر الزمان، قوای الهی و قوای شیطانی داریم.

الان در آخر الزمان هستیم، قوای الهی و قوای شیطانی داریم. دیگر شیعه و سنی و مسیحی و یهودی نداریم، هر که طرفدار خداست، بسم الله، هر کس هم طرفدار شیطان است، بسم الشیطان!

» چرا مقام معظم رهبری(مد ظله)، بر قضیه هم دلی تاکید می کنند؟؟

چند سال است مقام معظم رهبری(مد ظله) دارند بر قضیه هم دلی تاکید می کنند. چرا؟ چون دشمن بزرگ تری را می بینند که اگر در جامعه اسلامی رخنه ای ببیند، در این رخنه آب می اندازد. نباید رخنه ای وجود داشته باشد؛ "کانّهم بنیان مرصوص". امت اسلامی باید با هم چفت باشند.

» چه زمانی وسوسه اتفاق می افتد؟
وقتی شیطان انس و شیطان جن، رخنه ای ببینند، آب در این رخنه می اندازند. چه زمانی وسوسه اتفاق می افتد؟ بعد از دیدن رخنه. اگر در جامعه اسلامی رخنه و شکاف نباشد، شیطان وقتش را برای وسوسه تلف نمی کند. مگر انسان در جایی که سد آهنی است، سر می کوبد؟! شیطان در جایی تلاش می کند که شکافی پیدا کند و بتواند با سیخی این شکاف را باز کند.

» شیطان، در آخر الزمان به قطره قطره گناه کردن اکتفا نمی کند!

از خانواده شیعه اثنی عشری در شیراز دنبال رخنه می گردد تا شهر شیعه شیراز، تا شهر سنی و مسیحی و یهودی و زرتشتی شیراز، تا استان فارس، تا ایران و خاورمیانه و جهان! امروز، وظیفه شیطان این است؛ می گوید امروز نیازی نیست هیچ هزینه ای بدهم، اصلا لازم نیست لشکر کفر را تقویت کنم یا شبهه راه بیندازم!

خیلی از اوقات سر ما را با بازی و شبهه های کوچک مشغول می کنند و فکر می کنیم شیطان جن و انس دارند همین کار را می کنند. شیطان در آخر الزمان به این که قطره قطره گناه کنی تا دریا شود، اکتفا نمی کند، بلکه در سد رخنه ایجاد می کند و آب می اندازد، تا سد را منهدم کند!

» عصبیت و هوای نفس، باعث رخنه می شوند.

+ رخنه از کجا ایجاد می شود؟
1- عصبیت.
2- هوای نفس.


عصبیت یعنی انسانی که به اعصاب خودش مسلط نیست. با مقداری کمی فشار روی این انسان، از او جملات و رفتارهایی بیرون می آید که این رفتار و جملات می تواند یک خانواده، یک محله یا یک تشکیلات را از بین ببرد.


قبلا عرض کرده ام؛ ما لشکریان خدا در آخر الزمان، در یک قایق هستیم. اگر زیر پای کنار دستی ما در قایق مشکلی ایجاد شد، نباید او را نگاه کنیم! ما هم در همین قایق هستیم. هوای نفس می گوید، هر چه شد، شد! بگذار کارش تمام شود و برود! در این فکر نیست که این قایق یا کشتی آرام آرام دارد منهدم می شود! یک دفعه چشم باز می کنی، می بینی همه چیز از دست رفته است.

» یکی از نشانه های نزدیک شدن ظهور، چیست؟
هر وقت خواستی بفهمی ظهور نزدیک شده، یکی از نشانه هایش اتفاقات عجیب غریبی است که در یک شب رخ می دهد! شب خوابیده ای، صبح بیدارمی شوی می بینی در ترکیه کودتا شده! باز شب می خوابی و صبح بیدار می شوی، می بینی کودتا برچیده شده است!

چند سال است که مقام معظم رهبری(مد ظله) دارند تاکید می کنند، مراقب هم دلی و وحدت باشید. اختلاف سلیقه میمون و مبارک است، ایجاد کینه و رخنه ایراد دارد. بحث کردن ایرادی ندارد، دعوا مشکل دارد. ابراز سلیقه ایرادی ندارد، نزاع مشکل دارد. این موارد رخنه ایجاد می کند.

چرا دشمن خیلی از اوقات بازی برد برد را شروع می کند؟ به این منظور که دو حالت بیشتر وجود ندارد: یا دو طرف به جان هم می افتند و لشکری کشی و جنگ می شود، یا باعث ایجاد کینه می گردد. حداقل این است که وقتی دو طرف را به جان هم انداخت، حتی اگر صلح هم بکنند، دیگر آدم قبل از نزاع نیستند.

اول انقلاب کسانی که در جامعه بودند و اطلاعات داشتند، می گفتند خیلی از کسانی که روزهای اول انقلاب با صدای این که ساواکی است و مردم او را می کشتند، به خاطر مشکلات خانوادگی بوده! مثلا برادر زن یا شوهر سابق خانمی بوده! مشکلات خانوادگی زیادی در این میان حل شد، یعنی عده ای کشته شدند! این که بپرسیم شاه کشته یا انقلابی ها، اهمیتی ندارد، موضوع این است که یک نفر کشته شده. وقتی آتش آنارشیسم و هرج و مرج بلند می شود، دیگر کسی متوجه نمی شود چه اتفاقاتی افتاده است.

» امام کاظم(علیه السلام) طرفداران خودش را به تمکین قوانین حکومت عباسی سفارش می کرد.
اصل این است که مراقب باشید هرج و مرج نشود. لذا امام کاظم(علیه السلام) طرفداران خودش را به تمکین قوانین حکومت عباسی سفارش می کرد. اجازه ندهید هرج و مرج و شلوغ بازی شود.

» رخنه، به میزان کنترل ما به اعصابمان و مصلحت ها بر می گردد.

در کشورهایی که اطراف ما هستند؛ لیبی، افغانستان، سوریه و ... حتی درصدی از عراق و یمن، خیلی هرج و مرج بالا است. آنقدر بالا است که نمی شود فهمید حق و باطل کیست! این هرج  و مرج از چه چیزی ایجاد می شود؟ رخنه را باز کردن. به چه چیزی بر می گردد؟ به میزان کنترل ما به اعصابمان و مصلحت ها بر می گردد. مصلحت ها یکی از نکات مهم آخر الزمان است. کسانی هستند که مصلحت را تشخیص نمی دهند که این جا، جای گفتن این حرف هست یا نیست، و یا این که نمی دانند چگونه باید برخورد کنند.

» عده ای نانشان در مخالفت کردن است، چون یاد نگرفته اند اثباتی کار کنند.
عده ای نانشان در مخالفت کردن است! چرا؟ چون یاد نگرفته اند اثباتی کار کنند. امام صادق(علیه السلام) می فرماید: برخی از انسان ها مانند مگس هستند! یعنی اگر شش هزار کیلومتر خانه داشته باشی و مگس وارد خانه بشود، یک جا را بیشتر نمی بیند و همان جا هم می نشیند!

» کظم یعنی دیدگاهی که نقاط مثبت را تشخیص دهد.
کظم یعنی انسان دیدی داشته باشد که بتواند با این دید، نقاط مثبت را تشخیص بدهد و سعی کند آن را ترویج کند.
مثلا فرض کنید بنده با کسی رفیق باشم و ده سال برایش حرف خوب بزنم، فقط یک بار حرف غلط بزنم، همین را می گیرد. هزار کار خوب کنی هم، همین است. کظم می گوید انسان باید دیدگاهی داشته باشد که در این دیدگاه، برای این که بتواند خودش را کنترل کند و در جامعه اسلامی رخنه نیفتد، باید سعی کند با این دیدگاه نفسش را کنترل کند و جامعه را خوب ببیند تا بتواند در آن محکم شود.

2- زاد و ولد.
امام کاظم(علیه السلام) به بحث زاد و ولد نگاه خاصی داشته اند که حضرت آقا(حفظه الله) هم اخیرا روی بحث فرزند آوری تاکید کرده اند. در همین استان فارس و هر جای دیگری که می روی، می بینی امام زاده ای هست که معمولا فرزند موسی بن جعفر(علیه السلام) است.

سیستم این بود که زمان حرکت آقا علی بن موسی الرضا(علیه السلام) به سمت خراسان، فرزندان موسی بن جعفر(علیه السلام) را در کل بلاد اسلامی پخش کردند. باید مقیم می شدند و زاد و ولد راه می انداختند و دانشگاه اهل بیت(علیه السلام) را برپا می کردند. این که یک دفعه صفویه عَلَم تشیع را برداشت، کل ایران شیعه شدند، به این خاطر بود که زمینه زیادی وجود داشت. قبل از صفویه، حکوکت سنی بود. صفویه عَلَم تشیع را بالا برد، همه گفتند: "اشهد ان علیا ولی الله". چرا؟ چون با فرزندان موسی بن جعفر(علیه السلام) اخت بودند.

» دو مشکل بزرگ شرک در بحث زاد و ولد چیست؟
دو مشکل بزرگ شرک در بحث زاد و ولد داریم که باید این دو مشکل را حل کنیم:
1- روزی.

مثلا می گویند در این دوره و زمانه چه کسی روزی بچه را می دهد؟! چه کسی می تواند بچه بزرگ کند؟! خرج زیاد است.
برای کسی می شود توضیح داد که خدا در روزی یک آدم نمانده، نمی خواهد عقلت را به کار بگیری. برای کس دیگری نمی شود توضیح داد! می گوید سه فرزند داریم، نمی توانیم روزیشان را بدهیم، حالا می گوید چهار فرزند داشته باشید! چون از اول نگاهش به روزی این بوده که من باید بدهم، خدا هم می گوید تو می خواستی بدهی، خودت هم بده! از اول مشکل داشته. چند سال پیش هفت جلسه راجع به رزق صحبت کرده ام و کامل توضیح داده ام.

آدم هایی داریم که با یک یا دو بچه همیشه گیر دارند، در همین رده و سطح آدمی هست که با پنج بچه، وضعش از این بهتر است. وقتی نگاه می کنیم می بینیم هزار سال پیش، مردم گرسنه تر از امروز بوده اند، در حالی که امروز بیشتر مصرف می کنند و می خورند، لذا زمین قابلیت این که بیشتر سرویس بدهد را دارد. هزار سال پیش، جمعیت کم بود و مردم بیچاره تر بودند، الان هشت میلیارد هستند، اغلب مردم همه چیز دارند.

2- تربیت.
» تربیت دست خداوندست.
فکر می کند باید یکی، دو بچه داشته باشد تا بتواند خوب تربیت کند. مثلا کسی یک بچه دارد و به شدت بی ادب است، کسی هم هفت بچه دارد که هر هفت نفر خوب هستند. مگر تربیت دست من و شماست؟ حداقل بیست سال است کارمان تربیت و صحبت کردن است. باور کنید خیلی از اوقات برای کسی که بیشتر مایه تربیتی می گذاری، بدتر است!

فرزندان خیلی از بزرگان، خیلی بد شده اند. مثلا شاگردی که سالی یک بار از این استاد استفاده می کند، عالی می شود، پسر یا دخترش مفسد فی الارض می شود! تربیت دست خداست. ما هیچ کاره ایم. سخنرانی ما مقدمه روضه است.

» اربعین یعنی شخص راه برود، آدم شود!

یکی از بزرگان امروز فرموده بود: راهپیمایی اربعین یعنی شخص راه برود، آدم شود! چقدر خوب است که راه برود و آدم شود؟ نه می خواهد سخنرانی گوش کند، نه روضه! تربیت دست هیچ چیزی نیست، دست خداوند است.

» باید شرک را از ذهنت بیرون کنی، نه این که مملکت را رها کنی!

این یعنی مملکت را رها کنیم تا خدا تربیت کند؟! نه! رها نکن، شرک را از ذهنت بیرون کن که می گویی من تربیت می کنم! اگر این گونه باشد که باید تمام جلسات تعطیل شود! شرک را بیرون کن. تا حدی که بتوانیم کاری را انجام می دهیم، هیچ امیدی هم به کارمان نداریم.

مثلا مدیر مدرسه داریم که بین هشتصد خروجی، با یک برنامه ریزی چهارصد تا پانصد دانش آموز خوب دارد. همین مدیر دو تا فرزند دارد، بعد می گوید دیگر نمی رسم سومی را تربیت کنم! لطفا این پدر و مادری که این گونه می گویند نگاهی به خودشان بکنند! مگر خودشان چه کسی هستند؟!

خداوند می گوید اگر قرار باشد مخلوقی به دنیا بیاید، من باید اجازه بدهم. و هر انسانی که به دنیا بیاید در قرآن راجع به آن چه گفته ام؟ آیا پنداشته اید، ما اجازه تولید یک انسان را به صورت "عَبَث" می دهیم؟؟!! ما برای هر چند نفر، هدف داریم. این آدم و خلیفة الله است، گوسفند و گاو نیست. من، بیخودی خلیفه بیرون نمی دهم.

امروز کار به جایی می رسد که کشورهایی که به ما یاد می دادند کنترل کنید، خودشان دارند برای فرزند آوری جایزه می گذارند، چون نسلشان دارد منقرض می شود!

» اغلب نوابغ کسانی هستند که محرومیت خانوادگی دارند.

در حال حاضر خانواده ای چهار بچه دارد، هر چهار بچه خوبند. خانواده ای دو فرزندش خوب است، خانواده ای یک فرزند دارد که همین یکی خوب است، خانواده ای هم یک فرزند دارد که همین یک نفر بد است. دلیل نمی شود!

ما برایشان یک سری شرایط محیطی و اخلاقی فراهم می کنیم، گلخانه ای هم کار نمی کنیم، نان حلال هم می دهیم، بقیه اش دست خداست. خیلی از بزرگانی که راحت پشت سرشان اقتدا می کنیم و نماز می خوانیم، اصلا پدر و مادر سطح بالایی نداشته اند. اتفاقا اغلب نوابغ کسانی هستند که محرومیت خانوادگی دارند. چرا نابغه است؟ چون محرومیت خانوادگی داشته.

امام کاظم(علیه السلام) توصیه داشتند که نسل مسلمان ناب باید توسعه پیدا کند و از همان زمان هم شروع شد، الان کار به جایی رسیده که در جامعه جهانی سیر صعودی مسلمانان زیاد شده است. شاید صد سال وهابیت زحمت کشید که اسلام را از مسیر حقیقی اش خارج کند، بعد گاف داد و داعش و النصرة به عنوان نماینده وهابیت راه افتاد، امروز وهابیت دارد به منفورترین فرقه در میان مسلمانان و اهل سنت تبدیل می شود و خیال همه دارد راحت می شود.

تخم غلط عقیدتی که کاشته شد، امروز درختی را بار آورد که این درخت، اصلا قابل دفاع نیست و همه دارند اعلام انزجار می کنند. پول خرج کردند و فکر کردند وهابیت دارد گسترش پیدا می کند، در حالی که اسلام دارد گسترش پیدا می کند.

»»» چند نکته راجع به سفر اربعین:

» اربعین غیر از وظیفه عبادی، وظیفه سیاسی هم هست.
هر کسی که خدا توفیق بدهد و بتواند در این سفر شرکت کند، چون غیر از وظیفه عبادی، وظیفه سیاسی هم شده است. یعنی مانور خیلی سنگینی است که اگر تک تک ما بتوانیم، وظیفه داریم این مانور را شلوغ کنیم. پیام دارد و ایجاد وحدت می کند. پارسال فکر می کردند می توانند اختلاف ایجاد کنند که نتوانستند. غیر از شیعه، اهل سنت، مسیحی ها و یهودی ها هم آمده بودند، دعوایی هم اتفاق نیفتاد. امام حسین(علیه السلام) نگاهی به اربعین دارد که کاملا محسوس است.

در جهان چند کشور هستند که اکثریتشان شیعه هستند و از این چند کشور، دو تا از کشورها حکومت دست شیعیان است. بیشترین میزان شیعه در آذربایجان، بعد بحرین، ایران و عراق است.

» از بچگی در خون عراقی ها هست که هر کاری می توانند برای خدمت به زائر امام حسین(علیه السلام) بکنند.
عراقی ها در زمان اربعین، اصلا مدل دیگری می شوند. از بچگی در فرهنگشان است که در این ده روز باید این گونه باشند. فکر نمی کنم در جهان چنین قومی پیدا بشود که ده روز این مدلی باشند!

از بچه سه، چهار ساله در خونش است که هر کاری می تواند برای خدمت به زائر امام حسین(علیه السلام) بکند. حضرت آقا(حفظه الله) هم خیلی تاکید داشتند که میزبانی از این ها گرفته نشود. پارسال بعد از اربعین گفتم آن قسمتی که دست ایرانی ها بود، خوب نبود، بقیه اش خوب بود! چرا؟ چون ایرانی ها بیشتر از این که میزبانی کنند، داشتند خود نمایی می کردند! هدف خدمت نبود! چون چیزی که در خون عراقی ها وجود دارد، در خون ما نیست. یعنی از بچگی در سر ما فرو نکرده اند که باید خادم صد درصد محض باشی.
 
» سهم نظام ما در تظاهرات سیاسی اربعین چیست؟
مملکت آن هاست و نباید دخالت کنیم، باید کمک بدهیم. ما به عنوان دومین نظام شیعی وظیفه داریم. پارسال، روز عرفه گفتم حج و زیارت نباید هزینه بگیرد. گفتند شما خودت دزدی، فکر می کنی بقیه هم دزدند! امسال در تهران یادشان آمده که این کار نباید اتفاق بیفتد. چون شیرازی و درجه دو یا شش هستیم و نگاه تهران به ما از بالا به پایین است، همیشه تهرانی ها بهتر می فهمند! اگر ما شصت سال قبل هم گفته باشیم، از کم شعوری ما بوده! فقط نود و پنج باید گفته می شد!

الان کار به تلویزیون کشیده شده که پول بیمه دیگر برای چیست؟؟ حداقل کمکی بکنید. در تلویزیون حساب کرد که پنجاه میلیارد تومان می شود. این هزینه را در پایانه های مرزی بدهید تا به مسافرینی که می خواهند بروند، سرویس داده شود.

عزیز من، همیشه می خورید، نوش جانتان، این جا را کوتاه می آمدید! این حرف را چه زمانی گفتم؟ عرفه پارسال! یعنی سه ماه قبل از اربعین پارسال. باز گفتم پارکینگ هایی که در مرز گذاشته اید، حداقل چند تا سگ برای نگهبانی می گذاشتید! فقط سیم خاردار کشیده اید و برای هر روز دارید پنج هزار تومان می گیرید! باید این کار را تسهیل کنید.

هزینه بیمه ای که گرفته شده را برگردانید! بیست و پنج هزار تومان برای برخی چیزی به حساب نمی آید، اما برای برخی به حساب می آید! اصلا برای هیچ کس هم به حساب نیاید، چرا باید از یک راهپیمایی اربعین، پنجاه میلیارد بخورید؟! وقتی می بینید ملت عراق با همه گرسنگی و وضعیت جنگ با دولتش تمام قد دارند خدمت می کنند، شما هم کمک کنید!

استوار عراقی ساعت سه نصف شب برای زائر امام حسین(علیه السلام) عرق می ریخت، ساکش را می برد و همزمان به چند نفر زنگ می زد که بیدارشان کند چون زائر امام حسین(علیه السلام) روی زمین مانده است! آخر هم کارش را راه انداخت. سهم نظام ما در تظاهرات سیاسی اربعین چیست؟؟ مثلا بگویند این تخفیف ها را می دهیم و این کارها انجام می شود.


» در این سفر، هر چه تحمل می کنید یا کفاره است، یا درجه محسوب می شود.

سعی کنید برای اربعین حسن استفاده را داشته باشید و برنامه ریزی کنید. سال هاست فکر می کردیم که توسل به اهل بیت(علیهم السلام) یعنی گوش دادن به سخنرانی، مداحی، روضه و گریه کردن یا این که زیارت بروی و دستت را به ضریح برسانی. این مدل راه رفتن و آدم شدن، درصدی مال فکر است و درصدی هم به برنامه ریزی قبلی بر می گردد. یعنی از قبل بگوید فشار فیزیکی دارد، این کفاره گناهانم باشد. لذا از همین جا که راه می افتد آرزو دارد که ای کاش اتوبوس تاخیر داشته باشد و من گرما بخورم. به مرز رسید آرزو دارد. پنج کیلومتر راه رفت و پاهایش درد نگرفت، ناراحت است. می گوید برای کفاره آمده بودم! هر چه با هواپیما برای زیارت رفته ام، بس است!

 بگوییم می خواهیم دردی را تحمل کنیم، هر چه بیشتر، بهتر! خودم را می گویم، شما که الحمدلله خوب هستید، هر چه تحمل می کنید برایتان درجه می شود. این سفر برای کفاره می رویم، همین. چون خیلی شلوغ است، امکان زیارت وجود ندارد. اربعین، یک تظاهرات شیعی است.کانال تلگرام رهپویان کانال تلگرام حجت الاسلام انجوی نژاد
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات