برنامه آينده
تا اطلاع ثانوی بدلیل پیشگیری از آسیب‌های بهداشتی احتمالی
جلسات هفتگی برگزار نمی‌گردد!

رهپويانیکشنبه 21 دی 1399 نسخه چاپی
متن سخنرانی - درمان روحانی(در ایام کرونا) - 99/09/28یا انیس
متن سخنرانی
سید محمد انجوی نژاد
موضوع: درمان روحانی
به مناسبت سالروز میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار
در زمان شیوع ویروس کووید_19
تاریخ: 99/09/28

عناوین اصلی سخنرانی:
» درمان جسمی باید همراه با درمان روحی باشد
» با وجود خدایی که عالم است، چرا باید ذکر را صحیح به زبان آورد؟
» 5 راه درمان روحانی
» تاثیر قرآن بر دل
» فرق توسل با ذکر چیست؟
» مفهوم توکل
» بهترین موقعیت برای حمله شیطان» درمان جسمی باید همراه با درمان روحی باشد
ما در بحث درمان، اعتقاد به درمان روح و جسم به طور هم‌زمان داریم. امروزه آن‌قدر در رعایت دستورات بهداشت جهانی غرق شده‌ایم که فراموش کردیم درمان جسمی باید همراه با درمان روحی باشد. 5 راه درمانی روحانی وجود دارد که علاوه بر کمک به روش‌های درمان جسمی، ما را به درمان روح هم می‌رساند. آمار سازمان بهداشت جهانی این است که افسردگی و بیماری روحی، بیماری قرن حاضر است! اولین قسمت بحث ذکر است؛ همین ذکر، رعایت حروف و مخارج، نوافل و واجبات. منبر من در اینجا ذکر خاص است؛ نه ذکر عام و خدمات اجتماعی و کارهای خیر.

» با وجود خدایی که عالم است، چرا باید ذکر را صحیح به زبان آورد؟
سوالی که در ابتدای کار به وجود می‌آید این است که مگر خدا نامه نانوشته نمی‌خواند؟ پس چه نیازی به ذکر لسانی و ظواهر عبادات است؟ خداوند می‌داند و آگاه است؛ بگویم یا نگویم. مثلا من اذکار را بگویم اما لحن نداشته باشد و مخارج حروف رعایت نشود. مثلا بگویم اللهم سل الی مهمد و ال مهمد!!! آیا منظور مرا نمی‌فهمد؟ چرا می‌گوید ذکر صلوات را با این تلفظ خاص بیان کن؟ اگر ساده «اللهم صل علی محمد و آل محمد» هم بگوییم، خداوند متوجه منظور ما می‌شود. ذهنم به این نکته منعطف شد که تمام عبادت‌ها دلیل علمی دارند. در برهه‌ای این مسئله را بررسی کردم، متوجه شدم که در ادبیات عرب، آن چیزی که روی اذکار ما اثر دارد علم اعداد است؛ مثلا صراط با تلفظ درست "ص" و "ط" ؛ هر کدام از این حروف یک عدد دارد؛ "س" و "ت" هم یک عدد دارد. بنابراین اگر درست تلفظ نشود تاثیر علمی اعداد بر وجود شما اتفاق نمی‌افتد.

حالا علم اعداد چیست؟ یک علمی است که به همین سادگی نمی‌توان آن را رد کرد، باید هزار صفحه بخوانی تا بتوانی علم اعداد را نقض کنی. علم اعداد فقط متعلق به ما، یهودیان و مسیحیان نیست بلکه متعلق به خیلی افراد دیگر هم هست. ما در عرفان شرقی، عرفان هندی، عرفان بودایی و هر جا اسمی از مکتب، عرفان و معرفت می‌آید، علم اعداد را داریم؛ مثلا یک ذکری در بودا داریم که این ذکر باعث احیای قلب می‌شود. در روایت داریم که امام‌صادق(ع) می‌فرمایند: «ذكرُ عليٍ عبادَةٌ»؛ از آن طرف بودا می‌گوید چه عبادتی باعث احیای قلب می‌شود؟

عدد علی را با عدد ذکر بودا که در گذشته گفته شده کنار هم می‌گذاریم و می‌بینیم که یکی است. علم اعداد یک داستانی است و من اصراری ندارم که شما با همین یکی‌دو دقیقه قبول کنید، به‌دنبال آن بروید. ذکر غیر از اینکه برای ما یادآوری است؛ اثر وضعی، طبیعی و مکانیکی دارد؛ یعنی برای ما یک کارهایی را می‌کند. زمانی که شما «لا اله الا الله» می‌گویید؛ روی وجود، جسم و سلول‌های مغزی شما تاثیر دارد.

در ایامی مانند کرونا که مریض هستیم یا همیشه مریض هستیم و مشکلات داریم‌ یا به‌عنوان مثال الان از شما مجلس را گرفته‌اند، توسل را که نگرفته‌اند. مجلس و زیارت از شما گرفته شده که اتفاقا این دو مبحث تاثیر زیادی دارد و یکی از فایل‌های کاملا مجزا برای درمان «زیارت» و «توسل» است؛ اما توسل و ذکر شخصی را که نگرفته‌اند. من در این ایام اذکار خود را دو برابر کردم؛ مثلا اگر روزی یک صلوات می‌فرستادم، الان دوتا می‌فرستم. شما اذکاری که داشتید را دو برابر کنید. بعد از مدتی می‌طلبد که سه برابرش کنید؛ همان اذکاری که بعضی اوقات روی آن حساب نمی‌کردیم.

5 راه درمان روحانی
پنج فایلی که برای درمان روحی و جسمی وجود دارد:
1- ذکر   2- قرآن  3- توسل  4- توکل  5- مقابله با شبهات با افزایش آگاهی

1. ذکر
اولین گزینه همین ذکر است؛ یعنی خداوند لطف کرده است و گفته لب‌های خود را تکان بده؛ با ذهن شیطانی هم بررسی نکن که دو لب را تکان بدهم و الله اکبر بگویم چه اتفاقی می‌افتد؟ به تو هیچ ربطی ندارد! این دو لب را تکان بده و ذکر بگو. خداوند می‌فرمایند: من در این ذکر اثر وضعی، استحبابی و مکانیکی قرار داده‌ام؛ یعنی واقعا تاثیر دارد. شاید ۱۵سال قبل یک جلسه راجع به ذکر صحبت کردم، در آن زمان این عمق را در معلوماتم نسبت به ذکر نداشتم اما مثال‌هایی که در آن زمان زدم و خودم هم نمی‌دانستم که این مثال‌ها به چه دردی می‌خورد، دقیقا برای الان است؛ مثلا مرحوم شهید جلیل محدثی‌فر قبل از عملیات به ما می‌گفت: اگر می‌ترسید، از الان تمرین کنید و ذکر «لا حَوْلَ وَ لا قُوَةَ اِلاّ بِاللّهِ الْعَلِىِ الْعَظیمِ» بگویید. بعد در عملیات می‌دیدم که اگر در شرایط عادی بودم و با شناختی که از خود دارم، باید در آن موقعیت می‌ترسیدم؛ اما وقتی یک «لا حَوْلَ وَ لا قُوَةَ اِلاّ بِاللّهِ الْعَلِىِ الْعَظیمِ» می‌گفتم به‌غیر از اینکه ذهن من ترس را بیرون می‌اندازد، بازوی من قوت پیدا می‌کند، روی ماهیچه‌های من تاثیر می‌گذارد؛ این مسئله را پانزده‌بیست سال قبل گفتم، الان به این موضوع رسیدم که ذکر یک ظاهر و یک باطن دارد. باطن ذکر دو قسم است؛ ۱-عنایت خدا ۲- اثرات وضعی و مکانیکی خود ذکر.

ما در روایات داریم که ذکر صلوات چقدر گناهان را پاک می‌کند؛ این روایت یعنی چه؟ یعنی من گناه کنم و بعد صلوات بفرستم که پاک شود؟! نه. صلوات یک تاثیر وضعی دارد که میل به گناهان آینده را کم می‌کند و اسم آن توبه می‌شود.

2. قرآن
بارها خدمتتان عرض کردم که دو مدل قرآن خواندن داریم؛
1) قرآن را باز کنید و روزی یک الی دو صفحه از اول تا آخر بخوانید.
2) سوره‌هایی که حفظ هستید را بیست‌‌سی‌ بار الی پنجاه بار برای اثر وضعی آن بخوانید.
من دو سه بار تا الان تفسیر قرآن را کامل خوانده‌ام. دوباره بخوانم چه چیزی یاد بگیرم؟ اگر نمی‌خواهید یاد بگیرید، اثر وضعی دارد.

» تاثیر قرآن بر دل
این مورد را هم در مباحث ده سال قبل گفتم که اگر دل شما از غم یا گناه قفل شد، صد بار سوره قدر را بخوانید؛ بنده تجربه کردم. ناخودآگاه دل شما باز می‌شود. برخی افراد می‌گویند به شرط اینکه اعتقاد داشته باشید؛ اما من می‌گویم اعتقاد هم نداشته باشید دل شما باز می‌شود.

از کجا این موضوع را مطرح می‌کنید؟ از آن‌جا که شخص با ذکر علی(ع) روی آب راه و به آن سمت می‌رفت. فرد دیگری هم بدون اینکه بداند این ذکر چیست، آن را تکرار کرد و رد شد. این شخص نسبت به امام‌علی(ع) معرفت نداشت اما ذکر علی(ع) کار خودش را می‌کند.


۳. توسل
خیلی خوب است که جلسه‌ای باشد و از نفس یکدیگر مستفیض شویم و قطعا این توسل موثرتر خواهد بود؛ اما اگر شما هر روز به اباعبدالله(ع) یک سلام بدهید هم توسل است. در روایت داریم که با سلام‌دادن به اباعبدالله، گویی زیارت کرده‌اید. همین یک امام هم این‌گونه است و هیچ امام دیگری نداریم که این‌گونه باشند. بنده سه سال گذشته، قبل از دهه محرم در کانال خصوصی کادر گفتم که چهل روز تا محرم باقی مانده و اگر می‌خواهید برای محرم آماده شوید بعد از هر نماز یک السلام علیک یا اباعبدالله بگویید. بعد از دهه محرم گفتم اگر به شما حال داد این ذکر را ادامه دهید. الان سه سال است که برخی از دوستان بعد از نماز سلام به اباعبدالله(ع) می‌دهند.

» فرق توسل با ذکر چیست؟

توسل یک عبارتی است که نمی‌دانیم این عبارت از نظر عددی برای ما سود دارد یا نه اما توجه معصوم(ع) را جلب می‌کند. وقتی به اباعبدالله(ع) یا هر کدام از معصومین سلام می‌دهید؛ یعنی سلامت باشید. جواب سلام واجب است و ایشان هم به شما پاسخ می‌دهند که سلامت باشید. دعای معصوم برای سلامت شما خیلی تاثیر دارد. فرشته‌ها روی دعای معصوم حساب می‌کنند.
السلام علیکَ یا اباعبدالله(ع)
السلام علیکَ یا امیرالمومنین(ع)
السلام علیکِ یا فاطمه‌الزهرا(س)

بنابراین این بحث خیلی جدی است که در توسل، توجه امام جلب می‌شود و زمانی که توجه جلب شود، برای ما اثرات و برکات دارد.


۴. توکل
فرض کنید فلان متخصص بیماری در بهداشت جهانی که نه ایرانی است و نه مسلمان این‌چنین می‌گوید: مردم عزیز توجه کنند، بنا به آمار بررسی‌ها و تحقیقات ما در مواجهه با بیماری کرونا، کسانی که بیشتر استرس ابتلا به بیماری را دارند، بیشتر به آن مبتلا می‌شوند. اگر مفهومی به آن نگاه کنیم، معنایی غیر از توکل ندارد.

» مفهوم توکل
توکل یعنی نسبت به تمام آفات جهان، غیر از اینکه ماسک و الکل بزنم، به خدا پناه ببرم و توکل داشته باشم. خداوند تبارک و تعالی می‌تواند حافظ باشد. توکل، آن نکته‌ای که متولی بهداشت جهانی گفت را برطرف می‌کند و استرس را از بین می‌برد. باید به توکل در مبحث درمان توجه زیادی شود.

5. مقابله با شبهات با افزایش آگاهی
در ایام بی‌دفاعی یعنی زمانی که دشمن ببیند شما خاکریز ندارید، بهترین فرصت است که دشمن به شما حمله کند. خاکریز ذکر را برداشتید، توسل و توکل را از دست دادید، ذکرها و قرآن‌خواندن را دو برابر نکردید. وقتی دفاع ندارید؛ یعنی مجلس و دور هم بودن را از شما گرفتند، همراهی مؤمنین و مؤمنات که فی‌نفسه قدرت دفاعی ما را بالا می‌برد را از شما گرفتند. بعد توقع دارید که شیطان فکر نکند که الان بهترین موقع برای سرنگون کردن این شخص است؟ از همان روزهای اول کرونا یک‌دفعه «من الجنة والناس»؛ شیطان مردمی، شاگردان و لشکریان شیطان به اعتقادات و دین شما هجوم آوردند. برخی از مواردی که می‌گفتند خیلی مضحکه بود؛ مانند اینکه می‌گفتند اسلامی که الکل را حرام کرده مجبور به استفاده شده است. چه زمان اسلام الکل را حرام کرده؟! اسلام خوردن‌الکل را حرام کرده و الان هم می‌گوید نخور! اتفاقا آن‌هایی که الکل می‌خورند ایمنی‌شان در برابر کرونا پایین می‌آید.

به موارد این مدلی تا مباحث عمیق‌تر مانند اعتقادات، توحید، نبوت، معاد، ولایت‌فقیه، نظام و ... هجوم آورده شد. الان بی‌دفاع است، انقلابی‌ و ولایی بودن را از او بگیر.


» بهترین موقعیت برای حمله شیطان
هم‌نشینی با یکدیگر قدرت دفاعی ما را بالا می‌برد. وقتی که قدرت دفاعی بالا برود، شیطان هم عقب‌نشینی می‌کند؛ اما زمانی که باهم نیستیم و کنار هم قرار نمی‌گیریم بهترین موقعیت برای حمله شیطان است. الان در خانه و در قرنطینه است و خدای او گوشی موبایل است؛ هر چه گوشی بگوید شخص باور می‌کند. شیطان این مدلی کار نمی‌کند که پی‌دی‌اف شصت صفحه‌ای برای شما ارسال کند که بخوانید؛ نه، با یکی‌دو جمله اعتقادات شما را متزلزل می‌کند.

بحث کلام جدید که خواهران طلاب راه‌اندازی کردند و شروع کردیم، بنده چند ماه بود که در ایام کرونا به آن فکر می‌کردم حالا که منبر نداریم، یک دوره کلام جدید برگزار کنم، گفتم اگر من بگویم مثل همیشه می‌شود، اگر خدا بخواهد قسمت می‌شود و خود بچه‌ها درخواست می‌کنند که دقیقا همین اتفاق افتاد. این موضوع اعتقادات را محکم می‌کند. ما به‌جای اینکه خاکریزمان را برداریم و دشمن حمله کند؛ دیوار چین بکشیم که برای بعد از کرونا هم دشمن بیخیال ما بشود.

این مورد آخر از همه گزینه‌ها مهم‌تر است که مراقب باشید الان وقت حمله دشمن است. باور کنید نفس همین جلسه‌ای که در آن نشستید چند درجه در روح و روان شما تاثیر خواهد داشت.


کانال تلگرام رهپویان
* نام شما : 
پست الکترونيک : 
وب سايت : 
* نظر شما : 
 
تبليغات