شنبه 13 آذر 1389
 » عاشورایی کردن زندگی جوانان، مهم‌ترین هدف هیأت‌ها
به گزارش باشگاه خبری رهپويان به نقل از خبرگزاری برنا؛ در دومین روز همایش عاشورا پژوهی روش های جذب جوانان در هیات های مذهبی بررسی شد و حجت الاسلام انجوی نژاد مسوول کانون فرهنگی رهپویان وصال شیراز در جمع متولیان و مسوولان هیئات مذهبی شیراز و ذاکرین و مداحان اهل بیت(ع) به بیان راهکارهای حفظ و جذب جوانان در هیات مذهبی پرداخت.
وی ضمن بیان اینکه کار با جوانان بسیار ساده و آسان است و نباید هدف خود را حضور کثیر جوانان در جلسات قرار داد عنوان کرد: هدف در هیات مذهبی نباید شلوغ شدن هیات باشد بلکه باید به دنبال جذب جوانان به دین و مذهب و عاشورایی کردن زندگی آنان باشیم.
دبیر جامعه ایمانی مشعر گفت: جوانان ما نه فقط شبها بلکه روزها هم باید عاشورایی باشند و باید بدانیم چه کنیم که جوانان کل یوم را عاشورا بدانند.
انجوی نژاد اولین قدم در ارتباط و جذب جوانان را ارتباط رو در رو دانست و با بیان اینکه این پتانسیل در هیات به خوبی اتفاق می افتد، آن را به عنوان فاکتور مهم در جذب جوانان برشمرد.
وی همچنین توجه به نقاط قوت جوانان، خصوصیات شخصیتی جوانان و قابل احترام بودن نظرات آنان را از دیگر خصوصیات کار با جوانان دانست.
مسوول کانون فرهنگی رهپویان وصال در نخستین همایش عاشورا پژوهی تقسیم کار در بین جوانان در هیات را عامل مهم در نگهداری و حضور مستمر آنها دانست و حضور افرادی که همه کارهای هیات را خودشان انجام می دهند و اعتقادی به تقسیم کار ندارند آفت هیات به خصوص هیات سنتی دانست.
وی حضور جوانان به عنوان مسوول هیات را بسیار مثبت خواند و عنوان کرد: حضور جوانان به عنوان متولی در هیات سبب جذب و توجه به خصوصیات جوانان است ولی کم تجربگی و استفاده بیش از حد ار نو آوری های روز آفت آن است.
وی افزود: سابقا هیئات بسیار کم بودند و به صورت هفتگی هیات نداشتیم حتی برخی مراسم گرفته نمی شد در صورتیکه امروزه تعداد هیئات و حضور جوانان بسیار است ولی عمق معارف و تاثیرگذاری در آن کم شده و شبیه دریایی شده که عمق کمی دارد.
حجت الاسلام انجوی نژاد جو هیئات مذهبی شیراز را بسیار خوب و با صفا دانست و عنوان کرد: هیئات شیراز نسبت به سایر شهرها مشکلی با هم ندارند و ارتباطشان دوستانه است ولی از فعالیت های یکدیگر کم اطلاع هستند.
وی عامل تبلیغات در هیئات مذهبی را یکی دیگر از عوامل مهم در تاثیر گذاری دانست و ادامه داد: این فاکتور با وجود مهم و گسترده بودن باز هم در برابر ارتباطات رودر رو و چهره به چهره تاثیر کمتری دارد که نباید از آن غافل شد
مسوول کانون فرهنگی رهپویان وصال ضمن اشاره به صحبت دکتر عباسی در خصوص عوام زدگی در هیئات مذهبی و عدم کسب معرفت در اغلب هیئات بیان داشت: حضور در هیات و شرکت در مراسم خود کسب معرفت و حتی نشستن بر روی فرش مجلس حسین(ع) خود سبب معرفت است و وقتی فردی از جو هیات به دور است نمی تواند در مورد آن نظر دهد.
+ لينک خبر در برنانيوز